ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας - Παναθηναϊκός Β' 1-1: Γλίτωσε την ήττα με τον Σαρδέλη

Ο Παναθηναϊκός Β’ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας σε εκτός έδρας αγώνα για την 22η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Super League 2. Οι «πράσινοι» επανήλθαν έτσι στα θετικά αποτελέσματα μένοντας στην 10η θέση με 25 βαθμούς ενώ οι Αρτινοί ξέφυγαν στους δύο βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που είχε την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο μέρος, ωστόσο η ΑΕ ήταν εκείνη που δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα στο 22ο λεπτό με το σουτ που επιχείρησε ο Κρισμάρεβιτς και πέρασε άουτ. Οι «πράσινοι» δυσκολευόντουσαν να βρουν διαδρόμους προς την περιοχή του Λαζάρεβιτς και να φτιάξουν ευκαιρίες, ωστόσο λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους είχαν την πρώτη τους κλασσική ευκαιρία για γκολ, με τον Τσιριγώτη όμως να μην βρίσκει στόχο. Ο Έλληνας επιθετικός των «πρασίνων» μπήκε στην περιοχή των Αρτινών, πέρασε τον Λαζάρεβιτς, αλλά αστόχησε τελικά προ κενής εστίας με το 0-0 να παραμένει έτσι μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Η ΑΕ Καραϊσκάκης το γκολ και ο Παναθηναϊκός Β’ το δοκάρι

Με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕ Καραϊσκάκης άνοιξε το σκορ με το γκολ του Μπεκατώρου στο 48ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός Β’ προσπάθησε να απαντήσει με τον εννέα λεπτά μετά, αλλά η κεφαλιά του Αλμπάνη μετά την σέντρα του Σερπέζη και την απόκρουση του Λαζάρεβιτς κατέληξε στο δοκάρι της εστίας της ΑΕ Καραϊσκάκης.

Ο Μίλιτς δεν μπορεί να τελειώσει το ματς και ο Σαρδέλης ισοφαρίζει

Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να απαντήσουν και λίγο έλειψε να δεχθούν και την χαριστική… βολή από τους Αρτινούς, αλλά η ομάδα του Κώστα Φραντζέσκου έχασε πέναλτι με τον Μίλιτς στο 68ο λεπτό, που σημάδεψε στο δοκάρι. Το «τριφύλλι» εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία που έχασε η ΑΕ για να τελειώσει το παιχνίδι και ισοφάρισε σε 1-1 στο 77ο λεπτό όταν ο Τσιριγώτης γύρισε την μπάλα στον Σαρδέλη κι εκείνος τελείωσε υποδειγματικά τη φάση.

Το παιχνίδι από κείνο το σημείο κι έπειτα απέκτησε μία άγρια ομορφιά με τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη. Η ΑΕ Καραϊσκάκης δεν απογοητεύτηκε από το τέρμα που δέχθηκε και έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντοναλντόνι για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα, αφού ο Χριστογεώργος είπε «όχι» σε τετ α τετ στο 82′.

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ευκαιρία του Μαρτίνη στο 85ο λεπτό και αμέσως μετά οι Αρτινοί έχασαν νέα ευκαιρία με τον Γιαννιώτη να κάνει το γυριστό, αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ.

Με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν τελικά να καρπωθούν κάποιο τέρμα απ’ τις καλές στιγμές που δημιούργησαν στο τελευταίο διάστημα του παιχνιδιού το 1-1 δεν άλλαξε και ήταν το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα. Και οι δύο πλευρές έμειναν ανικανοποίητες, οι Αρτινοί γιατί ξέρουν πως μπορούσαν σήμερα να είχαν πάρει το τρίποντο και οι «πράσινοι» επειδή δεν είχαν την εικόνα που θα ήθελαν στο παιχνίδι.

ΑΕ Καραϊσκάκης Άρτας (πρ. Κώστας Φρατζέσκος): Λαζάρεβιτς, Πριόνας, Μπεκατώρος, Γιαννιώτης, Φαν Ιπερεν, Κρισμάρεβιτς, Ντοναλντόνι, Βαφειάδης, Μίλιτς (68′ Χελοβάνι), Νταλακούρας (89′ Μερτύρης), Πέδρο (64′ Κορέλας)

Παναθηναϊκός Β’ (πρ. Χαβιέρ Βάθκεθ): Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Σερπέζης (64′ Ηλιάδης), Θεοχάρης, Αθανασακόπουλος, Αντωνίου, Κρυπαράκος (59′ Σαρδέλης), Ρόμπι, Μαρτίνης, Αλμπάνης (64′ Μαραθωνίτης) και Τσιριγώτης