Ουντινέζε - Σαμπντόρια 2-1: Τρίποντο-ανάσα για τους γηπεδούχους

Μια σημαντική νίκη και ένα πολύτιμο τρίποντο στη μάχη της παραμονής στη Serie A, πήρε η Ουντινέζε, η οποία κέρδισε με 2-1 την Σαμπντόρια.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν μόλις στο 3ο λεπτό να ανοίξουν το σκορ με τον Ντεολοφέου, ενώ 9 λεπτά αργότερα ο Ουντότζιε έκανε το 2-0.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, αφού 1 λεπτό μετά το γκολ του 19χρονου αμυντικού, ο Καπούτο έκανε το 2-1 βάζοντας και πάλι στο παιχνίδι τη Σαμπντόρια, η οποία όμως δεν κατάφερε κάτι παραπάνω.

Ακόμα και μετά το 2-1, η ομάδα που έδειχνε πιο επικίνδυνη ήταν η Ουντινέζε η οποία έψαχνε ένα 3ο γκολ για να καθαρίσει την αναμέτρηση, το οποίο παρότι δεν βρήκε, δεν της στέρησε τη νίκη.

Με τη νίκη αυτή η Ουντινέζε κατάφερε να ξεφύγει 7 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Σαμπντόρια, η οποία συνέχισε στα αρνητικά αποτελέσματα βρίσκεται σε επικίνδυνη θέση καθώς μετράει 26 βαθμούς, 4 μόλις πάνω από την 18η Βενέτσια.