Λέστερ - Λιντς 1-0: Τη σταμάτησε ο Σμάιχελ, την εκτέλεσε ο Μπαρνς

Λέστερ – Λιντς 1-0: Με πρωταγωνιστή τον Κάσπερ Σμάιχελ η Λέκτερ πήρε τη νίκη (1-0) κόντρα στη Λιντς, σε μία αναμέτρηση που οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο και τις ευκαιρίες για γκολ…

Τη δεύτερη σερί της νίκη πανηγύρισε η Λέστερ στο γήπεδο της, επικρατώντας με 1-0 της πολύ ανταγωνιστικής Λιντς, η οποία παρέμεινε για 7ο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη.

Η ομάδα του Τζέσε Μαρς ήταν αρκετά ανανεωμένη, μετά την απόλυση του Μαρτσέλο Μπιέλσα, δημιουργώντας πάρα πολλές ευκαιρίες, με τον Σμάιχελ να δηλώνει παρών σε κάθε μία από αυτές. Τόσο ο Ροντρίγκο, όσο και ο Χάρισον ήταν αυτοί που δοκίμασαν τα αντανακλαστικά του Δανού τερματοφύλακα, με τον τελευταίο να είναι σε πολύ καλή μέρα και να υπερασπίζεται άρτια την εστία της ομάδας του.

Η Λέστερ, στο δεύτερο ημίχρονο, προσπάθησε να ανεβάσει το ρυθμό της, με την Λιντς όμως να μην της το επιτρέπει. Στο δεκάλεπτο, ανάμεσα στο 60ο και 70ο λεπτό, οι γηπεδούχοι βγήκαν στην επίθεση και με την είσοδο του Ιχεανάτσο βρήκαν χώρους.

Πιο συγκεκριμένα στο 67ο λεπτό κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μπαρνς. Ο Άγλλος εξτρέμ των «παγωνιών» μετά από συνεργασία με τον Ιχεανάτσο, μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή του Μελιέ και με πολύ ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία της εστίας.

Από εκεί και πέρα, η Λιντς προσπάθησε να βγάλει αντίδραση όμως βρήκε απέναντι της έναν φανταστικό Κάσπερ Σμάιχελ, ο οποίος αρνήθηκε να δεχθεί τέρμα, δίνοντας έτσι την νίκη στην ομάδα του.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Τσουντούρι (61′ Λούκμαν), Αμαρτέι, Σογιουντσού, Τόμας, Τίλεμανς, Εντίντι (76′ Μεντί), Ντούσμπερι-Χολ, Ολμπράιτον, Βάρντι (61′ Ιχεανάτσο), Μπαρνς

ΛΙΝΤΣ: Μεσλιέ, Ντάλας, Έιλινγκ, Στράουκ, Φίρπο, Κοχ, Ραφίνια, Κλιτς (70′ Φόρσοου), Ροντρίγκο (64′ Γκέλχαρντ), Χάρισον (76′ Ρόμπερτς), Τζέιμς