Bundesliga: Ισόπαλο το ντέρμπι της τετράδας, «περίπατος» για την Άιντραχτ στο Βερολίνο

Bundesliga: Τρεις νικηφόρα αποτελέσματα και μία ισοπαλία είχε το πρόγραμμα των αγώνων που άνοιξαν την αυλαία στην Bundesliga, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος…

Λειψία – Φράιμπουργκ 1-1

Με γκολ του Ανχελίνιο η Λειψία, στις καθυστερήσεις του αγώνα, γλίτωσε την ήττα, αλλά και την πτώση της από την τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga.

Η Φράιμπουργκ, παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο στοπ πρώτο μέρος της αναμέτρησης, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα χάρις σε γκολ του Ντεμίροβιτς στο 38ο λεπτό. Στην επανάληψη, βέβαια, η γηπεδούχος Λειψία είχε τον πρώτο λόγο δημιουργώντας πολλές απειλές για την εστία του Φλέκεν.

Η λύση για τους «ταύρους» ήρθε στο 90’+1 όταν ο Ανχελίνιο με ωραίο πλασέ ισοφάρισε για την ομάδα του, παίρνοντας τη νίκη από τα χέρια της Φράιμπουργκ.

Χέρτα Βερολίνου – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-4

Οι αετοί της Φρανκφούρτης ήταν καταιγιστικοί στην έδρα της Χέρτα Βερολίνου παίρνοντας μία ευρεία νίκη με σκορ 4-1. Μάλιστα, μόλις στο 17′ άνοιξαν το σκορ με τον Κόστιτς, ενώ πριν καν συμπληρωθεί η μία ώρα της αναμέτρησης βρήκαν τα δίχτυα της εστίας του Λότκα.

Το 3-0 έβαλε… ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες τις Χέρτα Βερολίνου, η οποία στο 61ο λεπτό πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Σέλκε. Βέβαια, δύο λεπτά αργότερα η Άιντραχτ πέτυχε και τέταρτο τέρμα με τον Μπόρε, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Φρανκφούρτης παραμένει στη 10η θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς, ενώ η Χέρτα παραμένει στη θέση που οδηγεί στα μπαράζ για την παραμονή στην Bundesliga.

Βόλφσμπουργκ – Ουνιόν Βερολίνου 1-0

Οι «λύκοι» αύξησαν κι άλλο τη διαφορά τους από τη ζώνη του υποβιβασμού, με την εντός έδρας νίκη του επί της Ουνιόν Βερολίνου, με σκορ 1-0.

Η Βόλφσμπουργκ, αν και δεν ήταν κυρίαρχη στο παιχνίδι, κατάφερε κόντρα στη ροή του αγώνα να βρει τα δίχτυα της εστίας της Ουνιόν, εξαιτίας του αυτογκόλ του Αγουονίγι στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης.

Από εκεί και πέρα η ομάδα της πρωτεύουσας προσπάθησε να βρει απάντηση στο γκολ της Βόλφσμπουργκ, ωστόσο δεν τα κατάφερε με το 1-0 να παραμένει έως το τέλος του αγώνα.

Μπόχουμ – Γκρόιτερ Φιρτ 2-1

Νίκη – απομάκρυνση από τις επικιίνδυνες θέσεις της βαθμολογία πήρε η Μπόχουμ, η οποία επικράτησε 2-1 της ουραγού Γκρόιτερ Φιρτ. Ο Λέιτς άνοιξε το σκορ στο 35′, ο Κότσαπ σκόραρε στα δίχτυα της ομάδας του στο 64‘, ενώ ο Λοσίγια πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 71‘.