ΑΕΚ Κ17 - Παναθηναϊκός Κ17 2-0: Πήρε το αθηναϊκό ντέρμπι και προκρίθηκε ως πρώτη στο Final Four

H AEK υποδέχθηκε τον αποκλεισμένο Παναθηναϊκό στο δημοτικό γήπεδο Γαλατσίου για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Super League Κ17 και επικράτησε με 2-0 παίρνοντας την πρόκριση ως πρώτη για το Final Four της διοργάνωσης, με τους «πράσινους» να μένουν εκτός, αφού τερμάτισαν 3οι πίσω από τον Ατρόμητο.

Η «Ένωση» αιφνιδίασε το «τριφύλλι» ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 4ο λεπτά με πλασέ του Ανδρικόπουλου και πλησίασε και σ’ ένα δεύτερο τέρμα χάνοντας σημαντική διπλή ευκαιρία εξαιτίας των αντανακλαστικών που επέδειξε ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού, Παπανικολόπουλος. Ο «πράσινος» κίπερ έσωσε την εστία από δεύτερο τέρμα και στην ευκαιρία του Χατζηνικολάου στο 20ο λεπτό αποκρούωντας το σουτ του.

Η πρώτη καλή στιγμή για το «τριφύλλι» ήρθε στο 28ο λεπτό με τον Νότα να μην καταφέρνει να σκοράρει. Την ίδια κατάληξη είχε και η ευκαιρία του Ορμενάι στο 33′. Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος οι δύο ομάδες έχασαν από μία καλή ευκαιρία. Πρώτα ο Κατωπόδης για να διπλασιάσει τα τέρματα της ΑΕΚ κι έπειτα ο Παπατριανταφύλλου που αστόχησε για τον Παναθηναϊκό σε κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο που ολοκληρώθηκε το πρώτο. Ο Παπανικολόπουλος προστάτεψε την εστία του από ευκαιρία της ΑΕΚ στο 48ο λεπτό και ο Ζαρκάδης έκανε το ίδιο σε κεφαλιά του Νότα για τους «πράσινους» στο 65′.

Ο Ανδρικόπουλος που ξεκίνησε την δουλειά, την ολοκλήρωσε κιόλας για την ΑΕΚ

Τελικά μπήκε και δεύτερο τέρμα στο παιχνίδι με την ΑΕΚ να είναι εκείνη που το πέτυχε. Ο Ανδρικόπουλος ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής, αφού έκανε την ατομική προσπάθεια και ολοκλήρωσε εξαιρετικά τη φάση διαμορφώνοντας το 2-0. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, αλλά ο Λάζαρης με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ αστόχησε εκτός περιοχής.

Η νίκη αυτή διατήρησε τους «κιτρινόμαυρους» στην κορυφή του ομίλου παίρνονας έτσι την πρόκριση για το Final Four, όπου θα συμμετέχουνα ακόμη οι Ατρόμητος, ΠΑΟΚ και Άρης. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη είχε ήδη χάσει τη δυνατότητα να βρεθεί στις δύο πρώτες θέσεις μετά τη νίκη του Ατρομήτου το περασμένο Σάββατο (26/02) με 6-0 επί του Αστέρα Τρίπολης.

ΑΕΚ: Ζαρκάδης, Καντίου (70′ Ντάνι) Μαρούτσης (60′ Μαρκόπουλος) Σέχου, Χατζηνικολάου (46′ Σκιαδαρέσης) Κολιμάτσης, Μούτσα (46′ Δημητριάδης) Κρουσελνίτσκι, Κατωπόδης (60′ Ελέζι) Ανδρικόπουλος, Κοντάκης.

Παναθηναϊκός: Παπανικολόπουλος, Κανάκης (61′ Φικάι), Διαμαντής, Μερκούρης, Δάμης, Παπατριανταφύλλου (46′ Χασανάγκο), Νότας, Σπαθάρης, Ναλιτζής (46′ Λάζαρης), Ορμενάι (76′ Καραγκούνης), Ρομάνο (76′ Βαγιαννίδης).