Βαλένθια - Γρανάδα 3-1: Τριάρα για Βαλένθια, φλερτάρει με τον υποβιβασμό η Γρανάδα

Βαλένθια – Γρανάδα 3-1: Η Βαλένθια με τριάρα βάζει υποψηφιότητα για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, ενώ η Γρανάδα φλερτάρει με τον υποβιβασμό.

Η Βαλένθια επικράτησε με 3-1 της Γρανάδα και πλέον μπαίνει με αξιώσεις στη «μάχη» της La Liga για να διεκδικήσει ένα εισιτήριο για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Το πρώτο μέρος τελείωσε χωρίς πολλές φάσεις με την Βαλένθια όμως να έχει την ανωτερότητα αλλά και τις καλύτερες στιγμές.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η ομάδα του Μπορδαλάς μπήκε πιο αποφασισμένη και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Γκονζάλο Γκέδες στο 48′, μετά από πάσα του Κάρλος Σολέρ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μάξι Γκόμεζ έκανε το 2-0, όμως η Βαλένθια δεν το χάρηκε, αφού η Γρανάδα μείωσε σε 2-1 στο 56′ και ξαναμπήκε στο ματς.

Μία στιγμή έλλειψης συγκέντρωσης όμως ήταν αρκετή, καθώς οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Κάρλος Σολέρ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Η Γρανάδα μάλιστα μετά από και αυτήν την ήττα φλερτάρει με τον υποβιβασμό, ακθώς βρίσκεται μόλις μία θέση πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.