Ρεάλ Μαδρίτης - Ρεάλ Σοσιεδάδ 4-1: Ρουά ματ από την «Βασίλισσα» με τέσσερις... κινήσεις

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε εύκολο 4-1 της Ρεάλ Σοσιεδάδ και πλέον βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας στην La Liga, στο +8 από την Σεβίλλη.

Σε ένα παιχνίδι must win, η Ρεάλ Μαδρίτη έκανε το χρέος της και ούσα «καταιγιστική» πήρε την νίκη κόντρα στην Ρεάλ Σοσιεδάδ με 4-1 και πλέον βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας στην La Liga, στο +8 από την Σεβίλλη.

Από νωρίς άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι, όταν μόλις στο 8ο λεπτό η Σοσιεδάδ πήρε προβάδισμα, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο Καρβαχάλ έσπρωξε τον Σίλβα μέσα στην περιοχή και ο ρεφερι καταλόγισε πέναλτι, με τον Ογιαρθάμπαλ να μην αστοχεί απο την άσπρη βούλα.

Το μοιραίο λάθος της Σοσιεδάδ…

Μετά το «πρόωρο» τέρμα, το παιχνίδι είχε πιο χαμηλό ρυθμό, αν και η Ρεάλ Μαδρίτης πίεζε έντονα για την ισοφάριση. Οι Βάσκοι από την πλευρά τους, δεν άφηναν περιθώριο στη «Βασίλισσα» να μπει στην περιοχή, με εξαίρεση το 36ο λεπτό, το οποίο στάθηκε και… μοιραίο.

Ο Κασεμίρο βρήκε κενή εστία, ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία αυτή, κάτι που έκανε ο Καμαβινγκά μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο νεαρός Γάλλος, με μία απίθανη οβίδα, έκανε το 1-1, βάζοντας την Ρεάλ Μαδρίτης ξανά στο ματς.

Γκολάρες στην «τοποθεσία» Μπερναμπέου

Οι γηπεδούχοι «ανέβηκαν», με τον Μπενζεμά να σκοράρει μόλις ένα λεπτό μετά, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ωστόσο, η «Βασίλισσα» δεν άργησε να… ανέβει στον θρόνο της, με τον Μόντρις να πετυχαίνει ένα «άρρωστο» τέρμα-ρουκέτα και να κάνει το 2-1.

Με τέρμα τα γκάζια μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ Μαδρίτης, με τον συνήθη ύποπτο, Μπενζεμά να πλησιάζει το 3-1 με καλό πλασέ και τον Ρεμίρο να αποκρούει εντυπωσιακά. Την τύχη του δοκίμασε και ο Βινίσιους στο 62ο λεπτό, ο οποίος μετά απο μία καλή σέντρα έστειλε τη μπάλα πάνω στον Ραφίνια και παρ’ολίγο να ξαταλήξει στα δίχτυα.

Τρίτη +1 και… φαρμακερή

Το VAR «έκλεψε» για δεύτερη φορά τη χαρά του Μπενζεμά, ο οποίος έκανε το 3-1 με άψογο τελείωμα, ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε καθώς ο Ροντρίγκο ήταν οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Tρίτη και φαρμακέρη – για τη Βαλένθια- ήταν η εκτέλεση πέναλτι του Μπενζεμά, ο οποίος ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

Φωτιά και…γκολ ήταν η «Βασίλισσα», με τον Ασένσιο να κάνει το 4-1 μόλις δύο λεπτά αφού μπήκε στον αγωνιστικό χώρο. Μετά από εξαιρετική ασίστ του Κάρβαχαλ, ο Ισπανός δεν μπορούσε παρά να διευρύνει το σκορ της ομάδας του. Τα τέσσερα λεπτά τω καθυστερήσεων δεν άλλαξαν κάτι στην αναμέτρηση, με την Ρεάλ να παίρνει μία σημαντική νίκη, ιδίως μετά την «γκέλα» της Σεβίλλης.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Κασεμίρο, Μόντριτς, Καμαβινγκά, Ροντρίγκο, Βινίσιους, Μπενζεμά

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Πατσέκο, Λε Νορμάντ, Θουμπέλντια, Θαλντούα, Γκοροσάμπελ, Μερίνο, Ιγιαραμέντι, Σίλβα, Ογιαρθάμπαλ, Ίσακ