Kάλιαρι - Λάτσιο 0-3: Από τη Σαρδηνία ατενίζει την Ευρώπη και ο Ιμπόμπιλε το ρεκόρ του Πιόλα

Serie A. Kάλιαρι – Λάτσιο 0-3: Από τη Σαρδηνία ατενίζει την Ευρώπη

H Λάτσιο νίκησε 3-0 εκτός έδρας την Κάλιαρι και κάνει ξανά ευρωπαϊκά όνειρα. Ήταν σαφώς καλύτερη από την αντίπαλό της και πήρε σχετικά εύκολα το διπλό.

Στο 18’ η Λάτσιο κέρδισε πέναλτι για χέρι του Αλτάρε και ο Ιμόμπιλε που το εκτέλεσε έκανε το 0-1.

Mε αυτό το γκολ έφτασε τα 143 γκολ με τη φανέλα των «μπιανκοσελέστε» ισοφαρίζοντας τον αρχισκόρερ στην ιστορία του συλλόγου, Σίλβιο Πιόλα.

Πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο (42’) βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Αλμπέρτο από κοντά έκανε το 0-2.

Ο Στρακόσια στο 58΄έκανε σωτήρια διπλή επέμβαση και στο 62ο λεπτό ο Άντερσον με ωραία προσπάθεια νίκησε τον Κράνιο για το 0-3.

Η Κάλιαρι έμεινε με δέκα στο 89ο λεπτό καθώς αποβλήθηκε ο Μάρουσιτς.

ΚΑΛΙΑΡΙ: Κράνιο, Γκολντανίτζα (77’ Τζάπα), Μπελανόβα, Νταλμπέρτ (77’ Τσεπιτέλι), Αλτάρε (57’ Καρμπόνι), Λοβάτο, Μαρίν, Γκράσι, Περέιρο (67’ Μπαζέλι), Ντεϊόλα (57’ Παβολέτι), Πέδρο.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Ράντου, Μάρουσιτς, Ατσέρμπι, Λέιβα, Φελίπε, Αλμπέρτο (88′ Μπάσιτς), Τζακάνι (68’ Πέδρο), Σάβιτς, Ιμόμπιλε, Άντερσον (84′ Ρομέρο)