Νις - Παρί Σεν Ζερμέν 1-0: Στη δεύτερη θέση με… buzzer beater Ντελόρτ οι Νικαιώτες

Νις – Παρί Σεν Ζερμέν 1-0: Στη δεύτερη θέση με… buzzer beater Ντελόρτ οι Νικαιώτες, μετά τη νίκη της Νις απέναντι στην Παρί Σεν Ζερμέν του Λιονέλ Μέσι για την Ligue 1.

Σε ένα παιχνίδι με χαμηλό ρυθμό, η Νις κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντελόρτ, ο οποίος χρειάστηκε μόλις 18’ από την είσοδό του για να πετύχει το νικητήριο και μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Οι Νικαιώτες έδειχναν να το θέλουν περισσότερο και κόντρα στους σούπερ σταρ της Παρί κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό τρίποντο, το οποίο τους ανέβασε στην δεύτερη θέση, 2 βαθμούς πάνω από την Μαρσέιγ, την οποία και προσπέρασαν.

Χωρίς ρυθμό και φάσεις

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά άρχιζε να φαίνεται το πως θα… πάει ο αγώνας καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειχνε ιδιαίτερη όρεξη για να κάνει παιχνίδι, ακόμα και εάν στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες κατάφεραν να βρουν από μια καλή ευκαιρία.

Την αρχή την έκανε η Νις στο δεύτερο λεπτό με τον Γκουιρί να βρίσκει σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά τον Κέιλορ Νάβας, να του λέει… όχι. Στην φάση των γηπεδούχων απάντησε στο 9’ με τον Ντι Μαρία η Παρί, με την μπάλα να έχει την ίδια κατάληξη με τη φάση νωρίτερα, την επέμβαση του τερματοφύλακα.

Από εκείνο το σημείο και μετά, πέρα από τον χαμηλό ρυθμό δεν υπήρξαν ούτε και πολύ μεγάλες φάσεις, καθώς τόσο η Παρί, η οποία είχε και τον κατοχή της μπάλας, όσο και η Νις έδειχναν να μένουν σε έναν πιο παθητικό ρόλο και να έχουν στο νου τους να μην δεχθούν γκολ, κάτι που έφερε και το τέλος του πρώτου μέρους στο απόλυτο μηδέν.

Στο τέλος χτύπησε ο… Ντελόρτ

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως τελείωσε και το πρώτο με την Παρί να έχει μια ελαφρά υπεροχή στον αγώνα, χωρίς όμως να μπορεί να την εκμεταλλευτεί δημιουργώντας κάποια αξιόλογη φάση, ενώ από τη άλλη η Νις από τη στιγμή που ουσιαστικά δεν απειλούταν, προσπάθησε κυρίως μέσα από κάποια κόντρα να βρει ανοργάνωτη την άμυνα των φιλοξενούμενων, μήπως καταφέρει έτσι να ανοίξει το σκορ.

Οι δύο προπονητές όσο πέρναγε η ώρα έβλεπαν τις ομάδες τους, στην απόλυτη μετριότητα και αυτός που προσπάθησε να αλλάξει κάτι πρώτος ήταν ο Κριστόφ Γκαλτιέ, ο οποίος έφερε στον αγωνιστικό χώρο τον Ντελόρτ, μια κίνηση που θα αποδεικνυόταν χρυσός.

Ακόμα και με τις αλλαγές όμως, οι περισσότερες για τους γηπεδούχους τίποτα δεν έδειχνε πως θα αλλάξει τη μοίρα της αναμέτρησης, μέχρι το 88ο λεπτό, όταν ο Ντελόρτ, ο οποίος βρισκόταν για μόλις 18 λεπτά στην αναμέτρηση, δέχθηκε τη μπάλα από τον Στενγκς, την οποία στη συνέχεια έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

Το οποίο και κατάφεραν να κρατήσουν μέχρι το τελευταίο σφύριγμα παίρνοντας μια σημαντική νίκη και ένα ακόμα πιο σημαντικό τρίποντο, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση με 49 βαθμούς, 2 πάνω από τη Μαρσέιγ και 13 πίσω από την πρώτη Παρί Σεν Ζερμέν.

Νις (4-4-2): Μπενίτεθ, Ντανίλιουτς, Τοντιμπό, Ντάντε, Μπαρντ, Κλάιφερτ (86’ Μπουνταουί), Λεμινά (70’ Σνάιντερλιν), Ροσάριο, Τουράμ (79’ Στενγκς), Γκουιρί, Ντόλμπεργκ (70’ Ντελόρτ)

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Νάβας, Κέρερ (90’ Ντράξλερ), Μαρκίνιος, Ντιαλό, Μπερνάτ, Βαϊνάλντουμ (90+1’ Ιντρίσα Γκάνα Γκέι), Ντανίλο, Βεράτι, Μέσι, Ντι Μαρία (79’ Ικάρντι), Νεϊμάρ