Ατλέτικο Μαδρίτης: Όταν οι οπαδοί της Μπέτις τραγούδησαν τον ύμνο της στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν»

H Mπέτις υποδέχεται απόψε (22:00, novasports 1) την Ατλέτικο Μαδρίτης, στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της La Liga. Με αφορμή αυτή την αναμέτρηση, οι Ισπανοί θυμούνται την ημέρα που οι οπαδοί της, τραγούδησαν τον ύμνο των «ροχιμπλάνκος» σε έναν αγώνα κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Ήταν στις 30 Απριλίου του 2016 και οι «Béticos del Universo» υποδέχονταν τους «μπλαουγκράνα», για την 36η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Τότε ακούστηκε στο γήπεδό τους ο ύμνος της Ατλέτικο Μαδρίτης, με στόχο να πικάρουν τους φιλοξενούμενους, αφού λίγες εβδομάδες πριν είχε αποκλείσει την Μπαρτσελόνα στα προημιτελικά του Champions League. Τοτε, οι «ροχιμπλάνκος» διεκδικούσαν το πρωτάθλημα, μαζί με τους Καταλανούς και τη Ρεάλ Μαδρίτης, με το τρόπαιο τελικά να καταλήγει στη Βαρκελώνη.

Σε μια σκληρή μονομαχία, αποβλήθηκε ο Χάικο Βέστερμαν για τους γηπεδούχους, στο 34′ αφού είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο διαιτητής Ματέου Λαόθ τον είχε «κιτρινίσει», επτά λεπτά πριν. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα του Λουίς Ενρίκε, πήρε τη νίκη με δύο γκολ των Ράκιτιτς και Λουίς Σουάρες, στο 50′ και στο 81′. Μετά την αποβολή, οι φίλοι της Μπέτις τραγούδησαν το «Champions», υπονοώντας ότι ο καταλανικός σύλλογος επωφελήθηκε από τον διαιτητή, σε μία ιστορική στιγμή στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν».