Έλτσε - Μπαρτσελόνα 1-2: Μαέστρος Τσάβι και ανατροπή για τους «μπλαουγράνα»

Μια μεγάλη νίκη, τόσο για τον τρόπο που ήρθε όσο και για την σπουδαιότητα του τριπόντου, κατάφερε να πάρει η Μπαρτσελόνα, η οποία κέρδισε την Έλτσε 2-1 με ανατροπή.

Μεγάλος πρωταγωνιστής σε αυτήν την ανατροπή δεν ήταν άλλος από τον τεχνικό της Μπαρτσελόνα, Τσάβι Ερνάντεθ, ο οποίος με τις αλλαγές του, κατάφερε να σταματήσει τη… μπίλια στην πλευρά της ομάδας του, καθώς οι αλλαγές Μέμφις Ντεπάι και Φεράν Τόρες σκόραραν τα γκολ της νίκης.

Πλήρωσε το λάθος της

Μια αρκετά καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους Μπαρτσελόνα, κατάφερε να πάει στο ημίχρονο βρισκόμενη πίσω στο σκορ με 1-0.

Οι «μπλαουγράνα» έδειξαν για ένα ακόμη παιχνίδι ανεβασμένοι και έδειξαν να μπαίνουν αρκετά φουριόζοι στην αναμέτρηση, προσπαθώντας με βασικό τους επιθετικό γρανάζι τον Ουσμάν Ντεμπελέ να απειλήσουν την Έλτσε.

Κάτι το οποίο κατάφεραν αρκετές φορές, με μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία του Φρένκι Ντε Γιονγκ, ο οποίος σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα πάνω στον αμυντικό των γηπεδούχων.

Παρά τις ευκαιρίες που δημιουργούσε η Μπάρτσα το γκολ δεν κατάφερε να έρθει και το… πλήρωσε, καθώς λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους και συγκεκριμένα το 44ο λεπτό, ο Φιντέλ, εκμεταλλεύτηκε λάθος γύρισμα των παικτών, των φιλοξενούμενων και με ωραίο διαγώνιο σουτ, έκανε το 1-0 δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του, σε ένα κομβικό σημείο, καθώς με αυτό μπήκαν και στα αποδυτήρια.

Οι αλλαγές το γύρισαν

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγή για την ομάδα του Τσάβι Ερνάντεθ, με τον Ισπανό προπονητή να περνάει τον Φεράν Τόρες στη θέση του Γκάβι, κάνοντας έτσι πιο επιθετική την ομάδα του.

Η αλλαγή του νεαρού τεχνικού έδειξε από αρκετά νωρίς τόσο όρεξη, όσο και διάθεση να αλλάξει τα δεδομένα. Ο Ισπανός μεσοεπιθετικός από τα πρώτα κιόλας λεπτά κατόρθωσε να πάρει αρκετές μπάλες, φτιάχνοντας αρκετές φάσεις, με τον ίδιον όμως να τα… χαλάει στο τελείωμα.

Στο 61ο λεπτό όμως τα πράγματα άλλαξαν, ο Άλμπα έδωσε στον Φεράν και εκείνος μέσα στην καρδιά της περιοχής, έκανε το 1-1, αλλάζοντας τις ισορροπίες της αναμέτρησης, ενώ λίγα λεπτά αργότερα κατάφερε να βρεθεί και πάλι μέσα στην περιοχή, το σουτ όμως δεν ήταν καλό και δεν κατάφερε να ολοκληρώσει… μόνος του την ανατροπή.

Οι «μπλαουγράνα» είχαν βγει μπροστά ψάχνοντας έντονα την ανατροπή και παραλίγο να το πληρώσουν, καθώς η Έλτσε, βρήκε μια σπουδαία ευκαιρία από το πουθενά στο 65ο λεπτό, με τον Τερ Στέγκεν όμως να κάνει μεγάλη επέμβαση, κρατώντας το 1-1.

Από εκείνο το σημείο και μετά το ματς έγινε… ροντέο, με τους φιλοξενούμενους να είναι ακόμα καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο, όμως οι γηπεδούχοι με τη σειρά τους μπορούσαν να βρουν χώρους και να απειλήσουν τον Τερ Στέγκεν, χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν γκολ.

Στο… ροντέο αυτό κατάφερε να χαρεί η Μπαρτσελόνα, καθώς στο 84ο λεπτό και μετά από χρήση του VAR για χέρι αμυντικού της Έλτσε μέσα στην περιοχή, ο Μέμφις έστησε τη μπάλα στα 11 βήματα και στη συνέχεια σκόραρε, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Ακόμα και μετά το γκολ οι 2 ομάδες δεν έπαψαν να προσπαθούν, τόσο η Έλτσε η οποία ήθελε να πάρει κάτι από το παιχνίδι, χωρίς όμως να τα καταφέρει, όσο και η Μπάρτσα, η οποία ήθελε να το κλειδώσει.

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους «μπλαουγράνα» νικητές, οι οποίοι μετά από καιρό ανέβηκαν στην 3η θέση της La Liga με 48 βαθμούς.

Έλτσε (4-4-2): Μπαντία, Μπαραγκάν, Ρόκο, Γκονθάλεθ, Μοχίκα, Τέτε Μορέντε (66’ Πόνσε), Μασκαρέλ, Γκούτι (79’ Μαρκόνε), Φιντέλ (79’ Γιόσαν), Μπογιέ (66’ Καρίγιο), Μίγια

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Άλβες, Αραούχο, Πικέ, Άλμπα, Πέδρι, Μπουσκέτς, Ντε Γιονγκ (69’ Νίκο), Ντεμπελέ (75’ Αντάμα Τραορέ), Γκάβι (46’ Φεράν Τόρες), Ομπαμεγιάνγκ (75’ Μέμφις)