Κάντιθ - Ράγιο Βαγιεκάνο 2-0: Νίκη ανάσα για τους «πειρατές»

Η Κάντιθ επανήλθε στις νίκες μετά από τέσσερα παιχνίδια επικρατώντας με 2-0 της Ράγιο Βαγιεκάνο σε αγώνα για την 27η αγωνιστική της La Liga.

Οι «πειρατές» ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος του αγώνα εκμεταλλευόμενοι και την απώλεια του Σάβελιτς (μπήκε στην θέση του ο Μάρας στο 25′), όμως τα γκολ τους τα βρήκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ουσάμα Ιντρίσι, που έδωσε την ασίστ στον Ρούμπεν Αλκαράθ για το 1-0 στο 55ο λεπτό και πέτυχε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του στο 63′.

Η νίκη αυτή μπορεί να μην μπόρεσε να ανεβάσει την Κάντιθ στην βαθμολογία, όμως την έφερε ένα βαθμό μακριά πριν από την 17η Γρανάδα και την έξοδο από την επικίνδυνη ζώνη. Στην 13η θέση παρέμεινε η Ράγιο Βαγιεκάνο, που ηττήθηκε για πέμπτο σερί παιχνίδι.

Κάντιθ (πρ. Σέρχιο): Λεντέσμα, Ερνάντεθ, Τσουστ, Ακαπό, Εσπίνο, Φέντε (79′ Α.Φερνάντεθ), Αλκαράθ, Αλέχο (65′ Σομπρίνο), Ιντρίσι (79′ Αρθαμεντία), Νεγρέδο, Λοζάνο (72′ Χοσέ Μάρι)

Ράγιο Βαγιεκάνο (πρ. Άντονι Ιραόλα): Ζιντάν, Σάβελιτς, Σουάρεθ, Μπάλιου, Φραν Γκαρθία (73′ Ντεκά), Παλαζόν (46′ Μπεμπέ), Γκαρθία, Κομεσάνα, Σις (62′ Τρέχο), Βαλεντίν (73′ Σιλά), Γκουαρδιόλα