Ατρόμητος-Παναθηναϊκός 0-2: Το «καθάρισε» ο Παλάσιος στο Περιστέρι!

Ο Παλάσιος σκόραρε δις και ο Παναθηναϊκός έφυγε με το διπλό απέναντι στον Ατρόμητο (0-2).

Ο MVP του Παναθηναϊκού, ο Σεμπάστιαν Παλάσιος, με δύο γκολ σε διάστημα λίγων λεπτών χάρισε στον Παναθηναϊκό τη νίκη με 2-0 επί του Ατρόμητου στο Περιστέρι στο κλείσιμο της αυλαίας της κανονικής περιόδου της Super League.

Ο Παναθηναϊκός, με τον Κουρμπέλη για πρώτη φορά βασικό, πήγε στο Περιστέρι χωρίς άγχος μετά την εξασφάλιση των πλέι οφ, αλλά είχε σκοπό τη νίκη για να διατηρήσει τη διαφορά από τις ευρωπαϊκές θέσεις σε κοντινή απόσταση. Στην αρχή ο Ατρόμητος έδειξε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, απειλώντας κυρίως με μακρινά σουτ την εστία του Διούδη, χωρίς όμως να τον ανησυχήσουν.

Ο Παναθηναϊκός, ωστόσο, ήταν η ομάδα που πρώτη βρέθηκε κοντά στο να σκοράρει. Συγκεκριμένα, στο 28ο λεπτό ο Αϊτόρ έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, με τον Γιαννιώτη να μπλοκάρει.

Στο 41ο λεπτό ήρθε η δεύτερη ευκαιρία για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς, με τον Γιαννιώτη να αποκρούει το σουτ του Παλάσιος, ο οποίος με μυτάκι προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Επί της ουσίας, ο Παναθηναϊκός ήταν πιο επικίνδυνος στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στον Ατρόμητο που ήθελε να χτίσει επιθέσεις, αλλά δεν έβρισκε τον τρόπο να γίνει απειλητικός μέσα στο “κουτί” με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κρατήσουν χωρίς προβλήματα το μηδέν.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός έφτασε πιο κοντά από ποτέ στο 0-1, αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα με τον Αϊτόρ, στο 56ο λεπτό, να αστοχεί στην εκτέλεση πέναλτι που ανέλαβε, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Ό,τι δεν πέτυχε ο Αϊτόρ το έκανε ο Παλάσιος μέσα σε λίγα λεπτά σκοράροντας δις. Ο Αργεντινός, ο MVP του Παναθηναϊκού το 2022, με δύο γκολ στο 75ο και 77ο λεπτό “σκότωσε” τον Ατρόμητο, διαμορφώνοντας το 0-2.

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε εκεί. Ο Παναθηναϊκός βρήκε τα γκολ και τελείωσε τις όποιες ελπίδες για τον Ατρόμητο, με αμφότερες τις ομάδες να σκέφτονται πλέον τα πλέι οφ και πλέι άουτ αντίστοιχα.

Ο Παναθηναϊκός με επαγγελματική εμφάνιση (θυμίζοντας στο β’ μέρος, ως προς την αποτελεσματικότητα, το πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι με την ΑΕΚ), πήρε το διπλό στο Περιστέρι και ετοιμάζεται για τον μακρύ δρόμο των πλέι οφ και την προσπάθεια επιστροφής στην Ευρώπη.

Οι συνθέσεις:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Χατζηισαϊας, Μαυρομάτης, Καστεγιάνο, Σάλομον (62′ Αλίμπεκ), Καρτάλης (34′ λ.τ. Ντένιτς), Χαρίσης, Μουνίθ, Ροτάριου, Κουλούρης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Σάντσες, Χουάνκαρ, Σάρλια, Βέλεθ (86′ Πούγγουρας), Κουρμπέλης (65′ Μαουρίτσιο), Αλεξανδρόπουλος, Γκατσίνοβιτς, Παλάσιος (88′ Καρλίτος), Αϊτόρ (65′ Χατζηγιοβάνης), Ιωαννίδης.