Ιωνικός - Παναιτωλικός 1-2: Ο Κορνέλιους στο 90+1’ πήρε τη ματσάρα της Νίκαιας

Σε ένα γεμάτο παιχνίδι, με αρκετές φάσεις και για τις δύο ομάδες, στο τέλος χαμογέλασε ο Παναιτωλικός, ο οποίος κατάφερε να πάρει τη νίκη με γκολ του Κορνέλιους στο 90+1’.

Τόσο ο Ιωνικός, όσο και ο Παναιτωλικός δεν ήταν από τις ομάδες που καιγόντουσαν για τους βαθμούς, καθώς καμία από τις 2 δεν μπορούσε να μπει στα πλέι-οφ, το μόνο που θα κέρδιζαν θα ήταν ένα ακόμα… μαξιλαράκι ασφαλείας στη μάχη των πλέι-άουτ.

Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά χορταστικό σε φάσεις και για τις δύο ομάδες, καθώς τόσο ο Ιωνικός όσο και ο Παναιτωλικός βρήκαν τις ευκαιρίες τους για να ανοίξουν το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν αυτοί που χαμογέλασαν πρώτοι καθώς στο 32ο λεπτό ο Καρέλης πήρε ωραία ασίστ μέσα στην περιοχή από τον Μεντόζα και με υπέροχο σουτ κατάφερε να γράψει το 1-0, ανοίγοντας το σκορ στην αναμέτρηση. Σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν, ο ρυθμός δεν ήταν τόσο καλός, όσο και στο πρώτο 45λεπτο, ενώ η ομάδα που έδειχνε να προσπαθεί περισσότερο ήταν ο Ιωνικός, ο οποίος βρισκόταν πίσω στο σκορ.

Η πίεση, αν και άργησε έφερε καρπούς, καθώς στο 82ο λεπτό ο Άοσμαν συνεργάστηκε με τον Λένις, με τον δεύτερο να βρίσκει το γκολ της ισοφάρισης, κάνοντας το ματς 1-1.

Όλα έδειχναν πως η αναμέτρηση θα έληγε στην ισοπαλία παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με γκολ του Κορνέλιους στο 90+1’ κατάφερε να πάρει τη νίκη, με το τελικό 2-1.

Με το τρίποντο αυτό ο Παναιτωλικός ξέφυγε 14 βαθμούς από τον 13ο της βαθμολογίας ΠΑΣ Λαμία, ενώ ο Ιωνικός παρέμεινε στους 26 βαθμούς και θα χρειαστεί να βρει νίκες στα πλέι-άουτ ώστε να σώσει και τυπικά την κατηγορία.

Ιωνικός (5-3-2): Χουτετσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Βαφέας, Βαλεριάνος, Ντάλσιο, Άοσμαν, Κιάκος, Τουράμ, Μάντζης

Παναιτωλικός (4-5-1): Ανέστης, Αποστολάκης, Ούνε Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης, Ντουάρτε, Μάρτενσον, Μεντόζα, Φλόρες, Βέργος, Καρέλης