Κολωνία - Χόφενχαϊμ 0-1: Στην τετράδα οι φιλοξενούμενοι με την τέταρτη σερί τους νίκη

Η Χόφενχαϊμ πέρασε και από την έδρα της Κολωνίας επικρατώτας με 1-0 σε αγώνα για την 25η αγωνιστική της Bundesliga και μπήκε στην πρώτη τετράδα φτάνοντας τις τέσσερις σερί νίκες.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, όμως δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ που βάσει εικόνας δικαιούνταν. Αυτό το κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο, παρ’ ότι η Κολωνία είχε βελτιώσει την απόδοσή της. Την λύση για την ομάδα του Χένες έδωσε ο Πος στο 61ο λεπτό χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του με 1-0.

Κολωνία (πρ. Στέφεν Μπαουμγκάρτ): Σβάμπε, Σαμπό (89′ Ντούντα), Κιλιάν, Σμιτς, Χορν (80′ Σίντλερ), Σκχίρι, Οζκάν, Ουτ (89′ Λεμπερλέ), Λιούμπισιτς (72′ Τίελμαν), Κάιντς (72′ Άντερσον), Μοντέστ

Χόφενχαϊμ (πρ. Σεμπαστιάν Χένες): Μπάουμαν, Πος, Γκρίλιτς, Ακπογκούμα (78′ Βογκτ), Καντεράμπεκ, Ράουμ, Μπαουμγκάρτνερ, Σαμασέκου (90+2′ Κασίμ), Στίλερ, Μπεμπού (56′ Ρουτέρ), Κράμαριτς (78′ Νταμπούρ)