Tότεναμ - Έβερτον 5-0: Παράσταση για... έναν ρόλο στο Λονδίνο!

Καταιγιστική ήταν η Τότεναμ κόντρα στην Έβερτον, την οποία «διέλυσε» με 5-0 για την 28η αγωνιστική της Premier League

Mία Τότεναμ να την πιεις στο ποτήρι, κατάφερε να επικρατήσει εύκολα της Έβερτον 5-0 για την 28η αγωνιστική της Premier League και πλέον ισοβαθμεί με την Γουέστ Χαμ στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Η Τότεναμ από τα πρώτα κιόλας λεπτά είχε «δείξει» τα δόντια της, με τον Κέιν να απειλεί μόλις στο 12ο λεπτό. Το γκολ ωστόσο ήρθε από την Έβερτον, δια χειρός Κιν, ο οποίος στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα, την έστειλε στην εστία… της ομάδας του!

Το αυτογκόλ τόνωσε την αυτοπεποίθησε της Τότεναμ και στο 17ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά της, όταν ο Σον δέχτηκε μία πάσα ακριβείας και αφού βρέθηκε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο κίπερ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μόλις δέκα λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης είχε την ευκαιρία να σημειώσει ένα ακόμη γκολ με τον Πικφορντ, να αποκρούει εντυπωσιακά.

Ο Κέιν ήταν ίσως στην καλύτερη βραδιά του και το 3-0 δεν άργησε να έρθει. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου έκανε ένα τρομερό σπριντ και με σουτ-κεραυνό έστειλε την μπάλα στην γωνία του πορτιέρε της Έβερτον.

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, αφού με το… καλημέρα, ο Ρεγκιλόν έκανε το 4-0 για την Τότεναμ μόλις 43 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του μας, έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Κουλουσέφσκι.

Σε μία βραδιά που η Τότεναμ ήταν… φωτιά, δεν άργησε να έρθει και το 5-0 με τον Κέιν να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα. Οι απειλές των γηπεδούχων δεν σταματούσαν με τους Μπέρχβαιν και Ντόχερτι να πλησιάζουν διαδοχικά, επικίνδυνα την αντίπαλη εστία.

Tα υπόλοιπα λεπτά του ματς ήταν διαδικαστικά, με την Τότεναμ να σημειώνει μία εντυπωσιακή νίκη, ενώ η Έβερτον από την άλλη γνώρισε την 4η ήττα της σε πέντε ματς επί ημερών Λάμπαρντ.

Τότεναμ: Λιορίς, Ρομέρο, Ντάιερ, Ντέιβις, Ντόχερτι, Χόιμπιεργκ, Μπεντανκούρ, Σεσενιόν, Κουλουσέβσκι, Σον, Κέιν.

Έβερτον: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Χόλγκεϊτ, Κιν, Κένι, Ντουκουρέ, Αλάν, Φαν Ντε Μπεκ, Κάλβερτ- Λιούιν, Γκόρντον, Ριτσάρλισον.