Παναθηναϊκός Β' - Εργοτέλης 0-0: Χωρίς νίκη για τρίτο σερί ματς οι «πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός Β’ έμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι μακριά από τη νίκη μένοντας στο 0-0 στην εντός έδρας αναμέτρησης με τον Εργοτέλη για την 23η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Super League 2.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά μοιρασμένο. Και οι δύο ομάδες είχαν καλά διαστήματα στο παιχνίδι που διατηρούσαν την κατοχή ψάχνοντας τον δρόμο προς την αντίπαλη εστία, κάτι που αποδείχθηκε ιδαίτερα δύσκολο και γι’ αυτές. Χαρακτηριστικό είναι πως υπήρξε μόνο μία κλασσική ευκαιρία σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Αυτή ήταν για τον Παναθηναϊκό στο 25ο λεπτό, όταν ο Αθανασακόπουλος βγήκε απέναντι στον Τσέλιο, αλλά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα των Κρητικών σουτάροντας άουτ. Το πρόβλημα παραγωγικότητας που αντιμετώπισαν ο Παναθηναϊκός και Εργοτέλης έκανε το 0-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο, σχεδόν αναπόφευκτο.

Ο Μαραθωνίτης έχασε την ευκαιρία να λυτρώσει τον Παναθηναϊκό Β’

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται και να έχουν πρώτο στόχο να μην δεχτούν κάποιο τέρμα. Υπήρξε ξανά μόλις μία καλή στιγμή, όπως και στο πρώτο, και ήταν ξανά για τον Παναθηναϊκό, όταν ο Μαραθωνίτης σούταρε στο 86ο λεπτό, αλλά ο Τσέλιος απόκρουσε εξαλείφοντας μαζί με την ευκαιρία και τις όποιες ελπίδες είχαν οι «πράσινοι» για να πάρουν τη νίκη.

Το 0-0 παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος του αγώνα με τον Εργοτέλη να μένει στην 8η θέση με 32 βαθμούς διατηρώντας το +6 του από τον 10ο Παναθηναϊκό.

Παναθηναϊκός Β (Βάθκεθ): Χριστογεώργος, Κούτσιας, Αθανασακόπουλος, Αντωνίου, Σαρδέλης (70′ Μαραθωνίτης), Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι, Καρβούνης (70′ Σερπέζης), Αλμπάνης (87′ Ματσαδές), Τσιριγώτης (87′ Καραμπάς), Ηλιάδης (79′ Θεοχάρης).

Εργοτέλης (Μπαδήμας): Τσέλιος, Ντουμάνης, Σερβιλάκης, Κόλα, Ποζατζίδης, Άμπι, Πέϊος, Βουτσάς (46′ Νεράλ), Κωστανάσιος (71′ Κουτάντος), Αλεξάκης (61′ Πατρινός), Κόνρααντ.