Βέροια - ΑΕΛ 1-1: Χωρίς νικητή το ντέρμπι της κορυφής

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Βέροια και ΑΕΛ στην μάχη για την πρώτη θέση του Βόρειου Ομίλου, με τους γηπεδούχους να παραμένουν πρώτοι και τους φιλοξενούμενους να συνεχίσουν στο -3 από την κορυφή.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση, καθώς μόλις στο 1ο λεπτό ο Φοφανά έχασε μεγάλη ευκαιρία για γκολ, με τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι μετά από το σουτ του μεσοεπιθετικού της Βέροιας.

Ήταν δεν βρήκαν οι γηπεδούχοι το βρήκαν λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι, καθώς στο 4ο λεπτό ο Γκοτζαμανίδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη με ωραία κεφαλιά.

Η απάντηση δεν άργησε να έρθει καθώς ο πασάς με σουτ ισοφάρισε σε 1-1 για την Βέροια, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα που έφτασε πιο κοντά στη νίκη ήταν η Βέροια, καθώς ο σκόρερ της ισοφάρισης, στο 59ο λεπτό, έστησε τη μπάλα στα 11 βήματα, ο Θεοδωρόπουλος όμως του είπε όχι. Ενώ λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι βρήκαν για μια ακόμη φορά δοκάρι, αυτή τη φορά με τον Καπνίδη.

Βέροια: Βελλίδης, Μούχαλης, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (75′ Κάτσε), Μούργος, Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης, Φοφανά (46′ Κούατενγκ), Πασάς (84′ Καπνίδης)

ΑΕΛ: Θεοδωρόπουλος (65′ λ.τ Σουλούκος), Μπέρτος, Θ. Παπαγεωργίου (65′ Αμπούντ Ομάρ), Γκοτζαμανίδης (43′ λ.τ Μαξιμένκο), Ηλιάδης, Κολομπίνο, Γαρουφαλιάς (65′ Κ. Παπαγεωργίου), Γιάκος (81′ Γλυνός), Όγκμποε, Νικολιάς, Μαυριάς