Super League 2 Βόρειος Όμιλος: Εύκολες νίκες για Απόλλων Πόντου, Ηρακλή, Αλμωπό Αριδαίας και Πανσερραϊκό

Γεμάτη γκολ και μεγάλες νίκες ήταν η 23η αγωνιστική της Super League 2, για τον Βόρειο Όμιλο.

Ηρακλής, Απόλλων Πόντου, Αλμωπός Αριδαίας και Πανσερραϊκός κατάφεραν να κερδίσουν με 3+ γκολ του αντιπάλους τους παίρνοντας σημαντικά τρίποντα για τη συνέχεια. Ενώ η Ξάνθη συνέχισε στα αρνητικά αποτελέσματα, μένοντας στο 0-0 απέναντι στη Νίκη Βόλου.

Θεσπρωτός – Αλμωπός Αριδαίας 0-3

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρόβα, ο Αλμωπός Αριδαίες κέρδισε με 2-0 τον Θεσπρωτό φτάνοντας τους 30 βαθμούς και την 7η θέση του πρωταθλήματος.

Ο Έλληνας επιθετικός ήταν αυτός που έκρινε την αναμέτρηση, καθώς με δύο γκολ στο πρώτο μέρος (5’, 22’) και ένα στο δεύτερο (58’), πέτυχε χατ-τρικ και έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

Θεσπρωτός: Κίναλης, Βασιλάκης, Στεργίου, Γκανσιέρ, Ντι Αλέσιο, Ζιώγας, Γεωργούσης, Κωνσταντίνου, Σαραντίδης, Ραμίρεζ, Βαλιέντε

Αλμωπός Αριδαίας: Ντόκιτς, Σουλιώτης, Γιαλαμούδης, Κολλαράς, Σέχου, Πέττας, Ζαχαρός, Γιουκούδης, Πρίκας, Τριανταφυλλάκης, Ρόβας

Απόλλων Πόντου – Τρίκαλα 3-0

Μια πολύ σημαντική νίκη, στη μάχη που δίνει για την παραμονή, κατάφερε να πάρει ο Απόλλων Πόντου, ο οποίος κέρδισε με 3-0 τα τρίκαλα, φτάνοντας έτσι τους 20 βαθμούς και την 12η θέση.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ, με τον Λουφάκη στο 13 να κάνει το 1-0, το εύθραυστο αυτό σκορ, έμεινε μέχρι και το 53ο λεπτό, όταν και ο Ρούνεϊ έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 81ο λεπτό, με τον Μαλουμαντόσκο να κάνει το τελικό 3-0.

Απόλλων Πόντου: Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Μαλουμαντσοκό, Καλαϊτζίδης, Ρούνεϊ, Ενομό, Αμπουντού (46′ Ιντζίδης), Λουφάκης (22′ λ.τ Σουντουρά), Τσιμίκας, Καλογέρης, Κουακού

Τρίκαλα: Περλέσι, Ντιαλόσι, Ελευθεριάδης, Ιωαννίδης (46′ Μυλόπουλος), Κεχαγιάς, Μπαξεβάνος, Νιάρος, Πέλκας, Ριζογιάννης, Σανδραβέλης, Χειρίτραντας

Ηρακλής – Απόλλων Λάρισας 4-0

Την… αναρρίχησή του στον βαθμολογικό πίνακα της Super League 2, συνέχισε ο Ηρακλής, ο οποίος συνέτριψε τον Απόλλων Λάρισας με 4-0.

Οι γηπεδούχοι μοίρασαν τα τέρματά τους στο δύο ημίχρονα, η αρχή έγινε με τον Άλεκσιτς στο 7ο λεπτό, ενώ το δεύτερο τέρμα το πέτυχε στο 37’ ο Παπαστεριανός. Τα άλλα δύο γκολ τα πέτυχαν οι Καρτσαμπάς στο 60’ και Τόμας στο 71’.

Ηρακλής: Παλαβράκης, Μανωλάκης, Α. Παπαστεριανός, Πήλιος, Πατράλης, Τόμας, Κάκκο, Σγουρής, Άλεξιτς, Ναπολιτάνο, Καρτσαμπάς

Απόλλων Λάρισας: Αστράς, Τιμπουέ, Γιαννίτσης, Καλούσης, Χατζής, Λουκάς, Νούσιος, Βίγια, Λίταινας, Μπαλογιάννης, Σταματής

Πανσερραϊκός – Ολυμπιακός Β’ 4-0

Νίκη παραμονής για τον Πανσερραϊκό, ο οποίος… σκόρπισε με 4-0 τον Ολυμπιακό Β’, φτάνοντας τους 20 βαθμούς και ανεβαίνοντας έτσι στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Κόντσι στο 25’ Στίνα στο 45ο και το 69ο λεπτό και ο Μασκάνης στο 88ο, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην αναμέτρηση.

Πανσερραϊκός: Κατσίκας, Ζέρης, Κεφαλάς, Καρασαλίδης, Βάντερσον, Μαρκιόνι, Κόντσι, Ανάκογλου, Στίνα, Μέσσι, Κανίς

Ολυμπιακός Β’: Καραργύρης, Αποστολόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Κουτσίδης (46′ Κινκουέ), Νίκολιτς, Σουρλής, Κωστή, Πινακάς, Μαρίνος, Ντόη (46′ Βοΐλης), Ξενιτίδης

Ξάνθη – Νίκη Βόλου 0-0

Τις… γκέλες συνέχισε η Ξάνθη, η οποία έμεινε στο 0-0 απέναντι στη Νίκη Βόλου και πλέον έχει 5 σερί ματς να γευτεί τη χαρά της νίκης.

Με την ισοπαλία αυτή η Ξάνθη παραμένει στην 4η θέση, φτάνοντας τους 36 βαθμούς, ενώ η Νίκη βόλου έπεσε στην 6η θέση με 32 βαθμούς.

Ξάνθη: Ίτσο, Μιχαήλ, Φαζός, Γκάβριτς, Θυμιάνης, Δεληγιαννίδης, Κρητικός, Ουνγιαλίδης, Τσέλιος, Αλί Μπαμπά, Γκόμεζ

Νίκη Βόλου: Μπάγιτς, Κάσσος, Αθανασίου, Ανδρέου, Αλιατίδης, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, Τσουκαλάς (37′ λ.τ Βασιλείου), Γκαρσία, Μιράντα, Κουσκουνάς