Πόρτο - Λιόν 0-1: Ο «λαβωμένος» Πακετά έδωσε τη λύση και το διπλό στους «Λιονέ»

Η Λιόν μπόρεσε να φύγει με τη νίκη από το Ντραγκάο επικρατώντας της Πόρτο με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων για τους «16» του Europa League. Μπορεί η απόδοση των δύο ομάδων να μην είχε μεγάλη διαφορά στο χορτάρι, όμως οι Γάλλοι ήταν εκείνοι που βρήκαν αυτό το ένα που χρειάζονταν και που τελικά έκρινε την αναμέτρηση.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αρκετά μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές, αλλά να μην μπορούν να ανοίξουν το σκορ. Μεγάλη ευκαιρία του ημίχρονου ήταν εκείνη του Βιτίνια για την Πόρτο στο 11ο λεπτό, με τον Λόπες να κάνει τρομερή επέμβαση στο πλασέ του νεαρού Πορτογάλου.

Στο δεύτερο μέρος πέρασε στο γήπεδο ο Ρούμπεν Σεμέδο του Ολυμπιακού στην θέση του Πέπε, που αποχώρησε ως αναγκαστική αλλαγή, αφού τελικά δεν κρίθηκε ικανός να συνεχίσει μετά τη σύγκρουση κεφάλι με κεφάλι που είχε με τον Λούκας Πακετά της Λιόν στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Ο Πακετά έσφιξε… τα δόντια κι έγινε ο «σωτήρας» της Λιόν

Ο έτερος συμμετέχοντας της σύγκρουσης αυτής, ο Βραζιλιάνος μέσος της γαλλικής ομάδας, όχι συνεχίσε και στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ για την ομάδα του με ωραίο τελείωμα στο 60ο λεπτό παγώνοντας το Ντραγκάο, με τον Σεμέδο να είναι εκείνος που κράτησε onside τον Πακετά.

Λίγα λεπτά μετά, στο 65′ κόντεψε να γίνει από ήρωας μοιραίος, αφού στάθηκε άτυχος και η μπάλα βρήκε στο χέρι του σε προσπάθεια που έκανε να κοντρολάρει εβρισκομένος εντός της περιοχής της ομάδας του, αλλά επειδή ο παίκτης της Πόρτο που τον πίεσε ήταν εκτεθειμένος, τελικά το VAR υπέδειξε το offside τίθοντας σε δεύτερη μοίρα τη φάση του πέναλτι και γλιτώνοντας έτσι τους Γάλλους.

Η Πόρτο προσπάθησε να ανεβάσει την απόδοσή της για να φτάσει την ισοφάριση, όμως αυτό δεν ήταν εύκολο, αφού η Λιόν είχε πολύ καλή απόδοση. Η πρώτη καλή στιγμή για τους «δράκους» ήρθε στο 79ο λεπτό, όταν η σέντρα του Ζαϊντού βρήκε στον Ντιμπουά και ανάγκασε τον Λόπες σε μία δύσκολη επέμβαση προκειμένου να αποσοβήσει την ισοφάριση.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Φάμπιο Βιέιρα απείλησε εκ νέου την εστία της Λιόν, αλλά το πλασέ του από τα όρια της περιοχής πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Γκαλένο έστειλε την μπάλα σύριζα άουτ πλασάροντας στην κίνηση από το σημείο του πέναλτι.

Το VAR έσωσε τη Λιόν στο 95′

Αφότου πέρασαν το καλό αυτό διάστημα της Πόρτο χωρίς να δεχθούν το τέρμα της ισοφάρισης, οι «Λιονέ» έδειχναν πως θα διατηρούσαν εύκολα ή δύσκολα το υπέρ τους 0-1. Όλα αυτά μέχρι το 90+5′, όταν ο Εμπεμπά σκόραρε με κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1-1 για τους Πορτογάλους, αλλά το γκολ τελικά ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR, αφού ο Σενεγαλέζος ήταν εκτεθειμένος και η μπάλα είχε έρθει από συμπαίκτη του και όχι από αμυνόμενο στην προηγούμενη διεκδίκηση.

Έτσι, η Λιόν πήρε ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς της Γαλλίας, με την Πόρτο να πρέπει να πάει να κυνηγήσει τη νίκη μέσα στην «Γκρουπάρα Αρένα».

Πόρτο (πρ. Σέρτζιο Κονσεϊσάο): Ντιόγκο Κόστα, Εμπεμπά, Πεπέ (46′ Σεμέδο), Ζοάο Μάριο (80′ Γκαλένο), Ζαϊντού, Βιτίνια, Ουρίμπε, Οτάβιο (88′ Κονσεϊσάο), Πεπέ, Εβανίλσον (72′ Μαρτίνεθ), Ταρεμί (80′ Βιέιρα)

Λιόν (πρ. Πέτερ Μποζ): Λόπες, Μέντες, Λουκεμπά, Ντιμπουά (82′ Γκουστό), Έμερσον, Κακερέτ, Εντομπελέ, Τοκό Εκαμπί, Φεβρ (80′ Αουάρ), Ντεμπελέ, Πακετά