Ρεάλ Μαδρίτης - Παρί Σεν Ζερμέν 3-1: Έγκλημα... Ντοναρούμα και τιμωρία με επικό χατ - τρικ του Μπενζεμά

Ρεάλ Μαδρίτης – Παρί Σεν Ζερμέν 3-1: Η Παρί Σεν Ζερμέν κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της με το γκολ του Εμπαπέ, όμως ο Μπενζεμά ανέλαβε δράση και με επικό χατ – τρικ χάρισε oνειρική πρόκριση με 3-1 με ανατροπή στην Ρεάλ Μαδρίτης στους «8» του Champions League.

Η Παρί Σεν Ζερμέν κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της με το γκολ του Εμπαπέ, όμως ο Μπενζεμά ανέλαβε δράση και με επικό χατ – τρικ χάρισε oνειρική πρόκριση με 3-1 με ανατροπή στην Ρεάλ Μαδρίτης στους «8» του Champions League.

Η «Βασίλισσα» έκανε ότι ήθελε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ντοναρούμα να κάνει ολέθριο λάθος και να χαρίζει ουσιαστικά το γκολ στους «μερένγκες» που ξαναμπήκαν στο ματς. Από εκείνο το σημείο και μετά η Παρί κατέρρευσε, με τον Γάλλο να πετυχαίνει δύο ακόμη τέρματα δίνοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

Η Ρεάλ ξεκίνησε δυνατά, η Παρί χτύπησε με τον Εμπαπέ

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα και επέβαλλε τον ρυθμό της στα πρώτα λεπτά, με την Παρί να μένει σε πιο παθητικό ρόλο. Η ομάδα του Αντσελότι προσπαθούσε να δημιουργήσει με τον Βινίσιους, όμως οι καλύτερες στιγμές άνηκαν στους φιλοξενούμενους που χτυπούσαν στην επίθεση με τον Εμπαπέ στην κόντρα.

Πρώτο σουτ του Γάλλου στο 8′, με τον Κουρτουά να μπλοκάρει, ενώ λίγο αργότερα ο Εμπαπέ απείλησε ξανά, με τον Κουρτουά να του λέει «όχι» στο τετ-α-τετ.

Στο 25′ ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή για την Ρεάλ, με το ξαφνικό σουτ του Μπενζεμά να αποκρούει ο Ντοναρούμα με φανταστική επέμβαση. Ο Εμπαπέ σκόραρε στο 34′, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ, ενώ λίγο νωρίτερα ο Μέσι δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά τη φάση.

Στο 35′ ήταν σειρά των μερένγκες να απειλήσουν με τον Μπενζεμά, με την κεφαλιά του Γάλλου να μπλοκάρει ο Ντοναρούμα. Δύο λεπτά αργότερα ξανά με κεφαλιά του Μπενζεμά η Ρεάλ έφτασε κοντά στο γκολ, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία.

Στο 39′ ήρθε η μεγάλη στιγμή του ματς, με τον Εμπαπέ να κάνει τη διαφορά και να ανοίγει το σκορ για την Παρί. Ο Νεϊμάρ με εξαιρετική μπαλιά στον χώρο βρήκε τον Γάλλο, που βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση στο ένας με έναν με τον Αλάμπα και με δυνατό σουτ στη γωνία έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Αλλαγή σκηνικού με τραγικό λάθος Ντοναρούμα και επικό χατ – τρικ του Μπενζεμά

Η Ρεάλ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και έδειξε διάθεση να πιέσει από νωρίς και να επιβάλλει τον ρυθμό της από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Η Παρί όμως ήταν αυτή που κατάφερε να βρει το γκολ ξανά με τον Εμπαπέ, όμως το γκολ ακυρώθηκε ξανά ως οφσάιντ.

Και αφού το γκολ του Γάλλου δεν μέτρησε η Ρεάλ έμεινε ζωντανή και τελικά κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με το ολέθριο λάθος του Ντοναρούμα να χαρίζει ουσιαστικά το γκολ στους «μερένγκες». Ο Ιταλός τερματοφύλακας άργησε να διώξει, με τον Μπενζεμά να βάζει την κόντρα, τον Βινίσιους να του την ξαναδίνει και τον 34χρονο φορ να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.

Από εκείνο το σημείο και μετά η Παρί κατέρρευσε και στο γήπεδο υπήρχε μονάχα η ομάδα του Αντσελότι. Η Ρεάλ πίεζε ασφυκτικά, με τον Βινίσιους να φτάνει αρκετές φορές μπροστά στο γκολ χωρίς όμως να τα καταφέρνει.

Η ποιότητα του Μόντριτς όμως μίλησε στο 76′, όταν ο Κροάτης έφυγε στην κόντρα αφήνοντας πίσω έναν όμιλο παικτών της Παρί, άνοιξε την μπάλα για τον Βινίσιους, με τον Μόντριτς να ξαναπαίρνει να δίνει την πάσα στον Μπενζεμά και τον Γάλλο να πλασάρει για το 2-1 φέρνοντας σε ισορροπία την πρόκριση.

Η Ρεάλ όμως δεν έμεινε εκεί και λίγο αργότερα πέτυχε και τρίτο γκολ ξανά με τον Μπενζεμά. Η άμυνα της Παρί έκανε λάθος, με τον Μαρκίνιος στην προσπάθειά του να διώξει να δίνει ασίστ στον Μπενζεμά και τον Γάλλο να πλασάρει ξανά τον Ντοναρούμα ολοκληρώνοντας την επική ανατροπή.

Στα τελευταία λεπτά η Παρί δεν κατάφερε να αντιδράσει με την Ρεάλ Μαδρίτης να αποδεικνύει για μία ακόμη φορά πως ο θεσμός του Champions League της ανήκει παίρνοντας απίθανη πρόκριση στους «8» της κορυφάιας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ(66′ Βάσκεθ), Μιλιτάο, Αλάμπα, Νάτσο, Βαλβέρδε, Κρόος(57′ Καμαβινγκά), Μόντριτς, Ασένσιο(57′ Ροντρίγκο), Μπενζεμά, Βινίσιους

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Χακιμί(88′ Ντράξλερ), Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μέντες, Ντανίλο(81′ Ντι Μαρία), Παρέδες(71′ Γκέιγ), Βεράτι, Εμπαπέ, Μέσι, Νεϊμάρ