Σεβίλλη - Γουέστ Χαμ 1-0: Ο Μουνίρ Ελ Χανταντί έκανε την διαφορά για τους Ανδαλουσιάνους

Η Σεβίλλη δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε τελικά τη νίκη απέναντι στην Γουέστ Χαμ στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθκούαν» με 1-0 χάρη σε υπέροχο τέρμα που σημείωσε στο δεύτερο μέρος ο Μουνίρ Ελ Χανταντί.

Οι Ανδαλουσιάνοι έχοντας και τον κόσμο τους στο πλευρό τους είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες και απείλησαν την εστία του Αρεολά, χωρίς ωστόσο να έχει κάποια μεγάλη φάση για γκολ.

Από την άλλη η Γουέστ Χαμ δέχθηκε χωρίς… παράπονο το δεύτερο ρόλο της στο παιχνίδι και προσπάθησε να παίξει ένα παιχνίδι αντεπιθέσεων, το οποίο όμως δεν ήταν ιδιαίτερα επιτυχημένο, αφού οι Άγγλοι δεν μπόρεσαν να καταστούν ιδιαίτερα απειλητικοί ούτε είχαν την ασφάλεια που ήθελαν στην άμυνα.

Κάπως έτσι στο πρώτο μέρος δεν σημειώθηκε κάποιο τέρμα, με το 0-0 να έρχεται ως φυσικό επακόλουθο της εικόνας των δύο ομάδων.

Ο Ελ Χανταντί έδωσε αυτό που χρειαζόταν η Σεβίλλη

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σεβίλλη βρήκε το γκολ που έψαχνε στην πρώτη της καλή ευκαιρία. Στο 60′ ο Ακούνια εκτέλεσε το φάουλ κάνοντας τη σέντρα και ο Ελ Χανταντί σούταρε στην κίνηση νικώντας τον Αρεολά για το 1-0.

Λίγα λεπτά μετά ο Όλιβερ Τόρες πήγε να πετύχει ένα τρομερά δύσκολο γκολ, αλλά ο Αρεόλα πρόλαβε ίσα ίσα να σηκώσει τα χέρια του και να απομακρύνει κρατώντας τα «σφυριά» στο παιχνίδι.

Στο 71ο λεπτό οι Ανδαλουσιάνοι απείλησαν ξανά, αλλά το πλασέ του Οκάμπος πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Αρεολά.

Την ίδια τύχη είχε η προσπάθεια του Αργεντινού εξτρέμ και στο 84ο λεπτό, με την Σεβίλλη να μην μπορεί να βρει το δεύτερο τέρμα που θα τη βοηθούσε να κλειδώσει τη νίκη.

Ευτυχώς οι χαμένες αυτές ευκαιρίες δεν κόστισαν στην Σεβίλλη που κατόρθωσε τελικά να πάρει τον αγώνα έστω μ’ αυτό το φτωχό βάσει της εικόνας της, ειδικά στο δεύτερο μέρος, 1-0 και να αποκτάει ένα μικρό προβάδισμα ενόψε της ρεβάνς στην Αγγλία.

Σεβίλλη (πρ. Ζουλιέν Λοπετέγκι): Μπόνο, Γκούντελι, Κουντέ, Νάβας, Ακούνια, Κορόνα (87′ Αουγκούστινσον), Τζόρνταν, Τόρες, Ελ Χανταντί (75′ Μαρσιάλ), Οκάμπος, Εν Νεσίρι (90+1′ Μιρ)

Γουέστ Χαμ (πρ. Ντέιβιντ Μόγιες): Αρεολά, Ντόουσον, Ζουμά, Τζόνσον, Κρέσγουελ, Σούτσεκ, Ράις, Λανζίνι (83′ Νομπλ), Φορνάλς (90+3′ Μαζουακού), Βλάσιτς (67′ Μπενραχμά), Αντόνιο