Europa League: Νίκησε με ανατροπή την Λεβερκούζεν η Αταλάντα - Κόλλησε στο μηδέν με την Γαλατά η Μπαρτσελόνα

Η επικράτηση της Αταλάντα με 3-2 επί της Μπάγερ Λεβερκούζεν στο Μπέργκαμο και η «λευκή» ισοπαλία της Μπαρτσελόνα με την Γαλατάσαραϊ στο «Καμπ Νόου» ήταν τα παιχνίδια που ξεχώρισαν από την βραδινή… φουρνιά των πρώτων αγώνων της φάσης των «16» του Europa League.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν πήρε το προβάδισμα στο 11ο λεπτό με τον Αράνγκιζ, με την Αταλάντα να φέρνει… τούμπα την κατάσταση μέσα σε δύο λεπτά με τα τέρματα που σημείωσαν οι Μαλινόφσκι (23′) και Μουριέλ (25′). Οι «Μπεργκαμάσκι» συνέχισαν να είναι καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και διεύρυναν και πάλι το προβάδισμά τους με τον Μουριέλ στο 49′, που έκανε το 3-1. Ο Ντιαμπί κράτησε τις «ασπιρίνες» εντός αγώνα, αφού σκόραρε στην μοναδική τους ευκαιρία της ομάδας του στο δεύτερο μέρος με την ωραία ατομική του προσπάθεια του στο 63′. Η ανωτερότητα όμως των «Μπεργκαμάσκι» ήταν εμφανής στον αγωνιστικό χώρο και τους βοήθησε να πάρουν τη νίκη έστω μ’ αυτό το 3-2 και παρ’ ότι είχαν ευκαιρίες για να τελειώσουν το ματς.

Η Μπαρτσελόνα δεν είχε καλή εικόνα στο πρώτο μέρος, αφού παρ’ ότι είχε τον έλεγχο του αγώνα δεν μπορούσε να διαπεράσει την άμυνα των Τούρκων δημιουργώντας επικίνδυνες τελικές, με την Γαλατάσαραϊ να έχει και μία τεράστια ευκαιρία προς το τέλος του πρώτου 45λεπτου με τον Ακτούρκογλου, την οποία όμως για καλό των Καταλανών δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν.

H Μπαρτσελόνα βελτίωσε την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο, όμως παρ’ ότι έβγαλε περισσότερες ευκαιρίες κι έγινε πιο επικίνδυνη με την είσοδο του Ντεμπελέ στον αγωνιστικό χώρο, δεν μπόρεσε να βρει το γκολ που χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη με τους Τούρκους να κρατούν, έστω και δύσκολα, το 0-0 μέχρι το φινάλε. Κορυφαία στιγμή των Καταλανών το δοκάρι με τον Ντε Γιονγκ στο 75ο λεπτό.

Άνετη επικράτηση για την Ρέιντζερς – Σημαντική νίκη για την Μπράγκα

Η Ρέιντζερς μπορεί να είχε την εικόνα που θα ήθελε στο πρώτο μέρος κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, ωστόσο ήταν αρκετά κυνική και μπόρεσε να βρει δύο τέρματα από τις τέσσερις ευκαιρίες που δημιούργησε συνολικά. Το σκόρ άνοιξε στο 11′ ο Τάβερνιερ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και τα γκολ των Σκωτσέζων διπλασίασε ο Μορέλος τέσσερα λεπτά αργότερα. Δύο γκολ σημείωσε και ο Ερυθρός Αστέρας στο πρώτο μέρος με τον Κάταϊ, όμως και τα δύο ακυρώθηκαν ως οφσάιντ μετά από παρέμβαση του VAR, ο οποίος έχασε και πέναλτι στο 24ο λεπτό.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μπαλογκάν σκόραρε από ασίστ του Τάβερνιερ κι έκανε το 3-0 στο 51ο λεπτό κλειδώνοντας τη νίκη των Σκωτσέζων, οι οποίοι πήραν σκορ πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς στην Σερβία.

Οι Πορτογάλοι άνοιξαν πολύ νωρίς το σκορ χάρη σε τέρμα του Ρουίθ στο 3ο λεπτό, που επωφελήθηκε μιας καραμπόλας, η οποία τον έβγαλε απέναντι στον Νίμπελ κι εκείνος δεν λάθεψε για το 1-0. Αυτό το γκολ έδωσε ψυχολογία στην ομάδα του Καρβαλιάλ, που ήταν κυρίαρχη στο πρώτο μέρος. Οι Μονεγάσκοι έφτασαν στην ισοφάριση με τον Μπεν Γιεντέρ στο 34′, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από παρέμβαση του VAR.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα ήταν διαφορετικά, αφού η Μπράγκα ήταν σαν να εξαφανίστηκε από το γήπεδο. Χαρακτηριστικό αυτού είναι πως μπόρεσε να κάνει μόλις δύο τελικές σε όλο το 45λεπτο. Ωστόσο, η Μονακό δεν μπόρεσε να κεφαλαιοποιήσει την ανωτερότητά της πετυχαινόντας κάποιο οδηγούμενη μοιραία στην ήττα, η οποία τελικά είχε μεγαλύτερες διαστάσεις, μιας και ο Ολιβέιρα σκόραρε για τους Πορτογάλους στο 89ο λεπτό και κόντρα στην ροή του αγώνα για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι, το έργο των Μονεγάσκων στο Πριγκιπάτο στην ρεβάνς έγινε ακόμα πιο δύσκολο.