Premier League: Συνεχίζει το νικηφόρο σερί της η Τσέλσι - Σκόρπισε την Γουότφορντ η Γουλβς

Premier League: Συνεχίζει το νικηφόρο σερί της η Τσέλσι – Σκόρπισε την Γουότφορντ η Γουλβς για την Premier League.

Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους στην Premier League οι Τσέλσι, Γουλβς και Νιούκαστλ, οι οποίες κέρδισαν τις Νόριτς, Γουότφορντ και Σαουθάμπτον αντίστοιχα.

Νόριτς – Τσέλσι 1-3

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε την αναμέτρηση απέναντι στη Νόριτς, η Τσέλσι, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να βρουν γκολ απ’ τα… αποδυτήρια με τον Τσαλόμπα.

Ο Μάουντ στο 3’ εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα έπεσε στο κεφάλι του Τσαλόμπα και εκείνος με ωραία κεφαλιά κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Σα να μην έφταναν τα δύσκολα για την Νόριτς, οι γηπεδούχοι είδαν τους Λονδρέζους να τους βάζουν και δεύτερο γκολ, 11 λεπτά αργότερα με τον Μάουντ. Ο Άγγλος μεσοεπιθετικός, από δημιουργός έγινε εκτελεστής και την πάσα του Χάβερτς την έκανε γκολ στο 14’ λεπτό, ανεβάζοντας τη διαφορά στα 2 γκολ.

Ακόμα και μετά τα δύο γκολ, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έκαναν… κουμάντο στην αναμέτρηση και συνέχισαν να είναι το ίδιο απειλητικοί ψάχνοντας για ένα ακόμα γκολ, πριν το τέλος του ημιχρόνου, χωρίς όμως να τα καταφέρουν.

Οι φιλοξενούμενοι παρότι συνέχισαν να είναι καλύτεροι, ακόμα και στο δεύτερο μέρος, δεν κατάφερναν να βρουν το 3ο γκολ και να… κλειδώσουν ουσιαστικά την αναμέτρηση.

Τα δεδομένα ήρθε να αλλάξει ο Φινλανδός επιθετικός της Νόριτς, Τίμο Πούκι, ο οποίος κατάφερε να μειώσει στο 70ο λεπτό, από την άσπρη βούλα, μειώνοντας έτσι σε 2-1, δίνοντας παράλληλα νέα διάσταση στον αγώνα.

Γουλβς – Γουότφορντ 4-0

Ένα απίστευτο ξεκίνημα κατάφερε να κάνει η Γουλβς, με τους «λύκους» να καταφέρνουν να πάρουν προβάδισμα 3 γκολ μόλις στο 21ο λεπτό, πετυχαίνοντας όλα τα γκολ μέσα σε 8 μόλις λεπτά.

Η αρχή έγινε στο 13ο λεπτό, με τον Χιμένεθ να σκοράρει μετά από ασίστ του Χουάν Χι-Τσα κάνοντας το 1-0. Η συνέχεια δόθηκε απ’ τον Κούτσο τον Κολομβιανό επιθετικό της Γουότφορντ, καθώς στο 18ο λεπτό τα πράγματα δεν πήγαν όπως τα είχε… σχεδιάσει, καθώς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ενώ το… ονειρικό οκτάλεπτο ολοκλήρωσε με γκολ του, ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, Ντάνιελ Ποντένσε, ο οποίος έκανε το 3-0 στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μετά το… τρελό αυτό πρώτο 20λεπτο, η Γουότφορντ προσπάθησε να γίνει και αυτή με τη σειρά της απειλητική και παρότι κατάφερε να βγάλει μερικές φάσεις, δεν κατάφερε να βρει τη μεγάλη φάση που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα ήταν πιο απλά, η Γουότφορντ κατάλαβε πως από δύσκολα, έως απίθανα θα μπορούσε να κυνηγήσει κάτι από το συγκεκριμένο παιχνίδι, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Γουλβς, η οποία συνέχισε να είναι απειλητική και να δίνει το δικό της ρυθμό.

Οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο μέρος έβγαλαν αρκετές τελικές προσπάθειες και στο τέλος κατάφερα να να βάλουν το… κερασάκι στην τούρτα, με τον Νέβες, μετά από πάσα το Τσικίνιο να κάνει το 4-0, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Σαουθάμπτον – Νιουκάστλ 1-2

Σε έναν αρκετά σημαντικό αγώνα, στη μάχη που δίνει η Νιουκάστλ για να φύγει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα, η ομάδα του Έντι Χάου δεν μπήκε καλά στην αναμέτρηση.

Αυτό, μαζί και με το γεγονός πως η Σαουθάμπτον, έδειχνε να έχει διαβασμένα στην αναμέτρηση, έφερε το πρώτο γκολ για τους «άγιους» στο 25ο λεπτό με τον Άρμστρονγκ.

Η απάντηση της Νιουκάστλ όμως δεν άργησε να έρθει, καθώς μόλις στο 32ο λεπτό, ο Γούντ έκανε το 1-1. Παρά την ισοφάριση, η ομάδα που έδειχνε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο ήταν η Σαουθάμπτον και παρότι ήταν εκείνη που πίεζε περισσότερο και έχανε τις φάσεις για το δεύτερο γκολ, αυτό ήρθε για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι γύρισαν… τούμπα το ματς στο 52ο λεπτό με τον Γκιμαράες.

Η Σαουθάμπτον φάνηκε να τα… χάνει λίγο μετά και το δεύτερο γκολ, το οποίο φάνηκε να έρχεται κόντρα στη ροή του αγώνα, απ’ όταν συνήλθε όμως, δεν το έβαλε κάτω και έψαξε δυναμικά για ένα ακόμη τέρμα, ώστε να καταφέρει να πάρει κάτι από την αναμέτρηση.

Άδικος κόπος όμως, καθώς παρά τις τελικές της προσπάθειες, η Νιουκάστλ κράτησε το υπέρ της 2-1 και πήρε ένα σημαντικό τρίποντο.

Λιντς – Άστον Βίλα 0-3

Μια ακόμη μεγάλη νίκη κατάφερε να πετύχει η Άστον Βίλα, αυτή τη φορά απέναντι στη Λιντς, την οποία και κέρδισε με 3-0.

Με το τρίποντο αυτό και σε συνδυασμό με την ήττα της Σαουθάμπτον, η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ κατάφερε να ανέβει στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Κουτίνιο στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από ασίστ του Μάτι Κας.

Ο νεαρός Πολωνός φουλ-μπακ δεν έμεινε όμως μόνο στην ασίστ, καθώς 65ο λεπτό από δημιουργός έγινε εκτελεστής και μετά από ασίστ του Ντάνι Ίνγκς, έγραψε το 2-0.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα 8 λεπτά αργότερα, όταν ο Μινγκς, έδωσε στον Τσέιμπερς και εκείνος έγραψε το τελικό 3-0.