Αναγέννηση Καρδίτσας - ΠΑΟΚ Β' 1-0: Πήρε το «τρίποντο» με Μπάλλα

Η Αναγέννηση Καρδίτσας επικράτησε του ΠΑΟΚ Β με 1-0, με τον Μπάλλα να πετυχαίνει το γκολ που έδωσε το «τρίποντο»

Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν στο ξεκίνημα να προσαρμοστούν στον κακό αγωνιστικό χώρο μετά και τη χθεσινή χιονόπτωση στην Καρδίτσα, αλλά άφηναν τις περισσότερες προσπάθειες τους, ημιτελείς. Ο ΠΑΟΚ Β’, έμεινε πίσω στο σκορ, από μία στατική φάση. Στο 21ο λεπτό, ο Μπενγκόα εκτέλεσε το φάουλ, ο Μπουργάνης απέκρουσε αρχικά, αλλά ο Μπάλλας που ήταν κοντά πήρε το «ριμπάουντ» και έκανε το 1-0.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, ενώ στο 32’, ο Γαϊτανίδης, έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Χατζηστραβό να περνά στη θέση του. Πέντε λεπτά αργότερα, έφτασε κοντά στο 1-1, με τη σέντρα του Τσαούση από αριστερά και την κεφαλιά του Τζίμα στην κίνηση, ο Γκέκας, όμως, απέκρουσε και το σκορ δεν άλλαξε.

Το ίδιο συνέβη και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από μία φάση διαρκείας στα καρέ του ΠΑΟΚ Β’ και την απόκρουση του Μπουργάνη στην κεφαλιά του Κοτσώνη, ο Γκίνη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής Ζαμπαλάς, ακύρωσε το τέρμα ως επιθετικό φάουλ. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα, με το σκορ στο 1-0 υπέρ της Αναγέννησης.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Μπραμπίγια «άγγιξε» το 2-0, αλλά το σουτ του, χτύπησε πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια, κατέληξε άουτ, στο 53’. Στο 61’, ο Κούτσιας προσπάθησε να γίνει απειλητικός, αλλά ο Γκέκας πρόλαβε να πέσει στα πόδια του και να μαζέψει τη μπάλα. Στο 82′ ο Γκέκας είχε σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Γκορντεζιάνι, με τον Δικέφαλο να ψάχνει μέχρι τέλους το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς να το καταφέρει.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Γκέκας, Κουτρομάνος, Κοτσώνης, Γκόλιας, Σταμόπουλος, Μπάλλας, Πλέγας, Δημούτσος, Μπενγκόα, Μπραμπίγια, Γκίνη.

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Μπουργάνης, Καλουτσικίδης (72′ Τσοπούρογλου), Παναγιώτου, Τάχατος, Αποστολόπουλος, Σαλαμούρας, Ουεντραόγκο, Τσαούσης (85′ Σμυρλής), Γαϊτανίδης (32′ Χατζηστραβός), Τζίμας (72′ Γκορντεζιάνι), Κούτσιας (72′ Πανίδης).