Τραμπζονσπόρ - Γκιοζτέπε 4-2: Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα των Σιώπη και Μπακασέτα

Η Τραμπζονσπόρ επικράτησε με 4-2 της Γκιοζτέπε σε αγώνα για την 29η αγωνιστική της Super Lig και επέστρεψε στον δρόμο των επιτυχιών. Βασικός αγωνίστηκε ο Δημήτρης Σιώπης ενώ ως αλλαγή μπήκε ο Τάσος Μπακασέτας.

Ο Χαλίλ Ακμπουνάρ άνοιξε το σκορ του αγώνα στο 1ο λεπτό για την Γκιοζτέπε βάζοντας δύσκολα από νωρίς στην ομάδα του Αβτσί. Η Τραμπζονσπόρ κατόρθωσε να γυρίσει το παιχνίδι μέσα σε τέσσερα λεπτά με τον Ενουακουέμε να ισοφαρίζει στο 34ο λεπτό και τον Ομούρ να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα της Τραπεζούντας στο 37′. Η Γκιοζτέπε ισοφάρισε πριν τελειώσει το πρώτο μέρος με τον Αϊντογκντού στο 43′.

Ο Αβτσί έκανε τρεις αλλαγές ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Ερντογάν, Τοκόζ και Ντζανίνι στο δεύτερο μέρος και κατόρθωσε να βρει δύο τέρματα στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα και πάλι μέσα σε τέσσερα λεπτά κάνοντας το 4-2 και τελειώνοντας όποιες ελπίδες είχαν απομείνει στην Γκιοζτέπε. Πρώτα ο Ντζανίνι έκανε το 3-2 σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα του στο 49′ κι έπειτα ο Ομούρ διαμόρφωσε το τελικό 4-2 στο 53ο λεπτό.

Ο Δημήτρης Σιώπης ξεκίνησε βασικός κι έπαιξε για όλο το παιχνίδι ενώ ο Τάσος Μπακασέτας μπήκε αλλαγή στο 75′ στην θέση του Ομούρ.

Η Τραμπζονσπόρ έφτασε τους 70 βαθμούς και βρίσκεται αυτή τη στιγμή στο +18 από την δεύτερη Κόνιασπορ, που έχει κι ένα παιχνίδι λιγότερο. Η Γκιοζτέπε έμεινε 18η με 27 βαθμούς κι έφτασε τις έξι σερί ήττες.

Τραμπζονσπόρ (πρ. Αμπντουλάχ Αβτσί): Τσακίρ, Ντένσγουιλ, Καπλάν, Πέρες, Τρόντσεν, Οζντεμίρ, Σιώπης, Ομούρ, Βίστσα, Ενουακουέμε, Κορνέλιους

Γκιοζτέπε (πρ. Στιέπαν Τόμας): Εγκριμπαγιάτ, Αρσλάναγκιτς, Άνχελ, Αλιτσί, Εμίρ, Αϊντογκντού, Ενβομποντό, Καρά, Ακμπουνάρ, Εντιαγέ, Ντι Σάντο