Χόφενχαϊμ - Μπάγερν Μονάχου 1-1: Το γκολ του Λεβαντόφσκι δεν έσωσε τους Βαυαρούς από δεύτερη σερί γκέλα

Η Μπάγερν Μονάχου δεν μπόρεσε να επιστρέψει στον δρόμο των επιτυχιών στην έδρα της Χόφενχαϊμ μένοντας στο 1-1 σε αγώνα για την 26η αγωνιστική της Bundesliga και στραβοπατώντας για δεύτερο σερί παιχνίδι για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν. Το γκολ που δέχθηκαν νωρίς στο παιχνίδι και η έλλειψη αποτελεσματικότητας τους στέρησε τη νίκη.

Η Μπάγερν Μονάχου μπορεί να είχε την κατοχή στο πρώτο μέρος, ωστόσο οι ευκαιρίες που δημιούργησαν οι δύο ομάδες ήταν παρόμοιες, αφού η Χόφενχαϊμ ήταν αρκετά επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις της. Μάλιστα ήταν εκείνη που βρήκε και το μοναδικό τέρμα του πρώτου μέρους με τον Μπαουγκάρντνερ στο 32ο λεπτό από ασίστ του Ράουμ βάζοντας δύσκολα στους Βαυαρούς. Αυτοί έφτασαν στην ισοφάριση στο 42ο λεπτό με τον Τόμας Μίλερ, όμως το γκολ που σημείωσε ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ό,τι όμως δεν μπόρεσε να πετύχει ο Γερμανός επιθετικός, το κατάφερε έξι λεπτά αργότερα ο Λεβαντόφσκι που έδωσε και πάλι τη λύση στην Μπάγερν Μονάχου ισοφαρίζοντας σε 1-1 λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Βαυαροί ανέβασαν στροφές και μπήκαν αποφασισμένοι να βρουν το γκολ που χρειάζονταν για να πάρουν… κεφάλι στο παιχνίδι. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν δεν μπορούσαν να πετύχουν κάποιο γκολ και παρά το πρόβλημα αυτό, ο Νάγκελσμαν επέλεξε να μην παρέμβει με κάποια αλλαγή στο πρώτο μισάωρο βλέποντας την επίθεση της ομάδας του να ρολάρει κι ας μην ήταν αποτελεσματική. Στο 73ο λεπτό έγινε ίσως η πιο κομβική φάση του αγώνα, όταν ο Μίλερ έφυγε απέναντι στον Μπάουμαν, πλάσαρε, αλλά ο Πος πρόλαβε την μπάλα πριν εκείνη περάσει τη γραμμή, με το ριπλέι να αποκαλύπτει πως τη σταμάτησε με το χέρι του, έστω και άθελά του. Ο διαιτητής ωστόσο και το VAR δεν υπέδειξαν κάτι στην συγκεκριμένη φάση κάνοντας έξαλλο τον Τόμας Μίλερ.

Έξι λεπτά αργότερα, η Χόφενχαϊμ έχασε μία μοναδική ευκαιρία για να πάρει και πάλι προβάδισμα, αλλά ο Κράμαριτς νικήθηκε από πλεονεκτική θέση από τον Νόιερ. Η Μπάγερν Μονάχου «απάντησε» με την κεφαλιά του Τσούπο-Μοτίνγκ, δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Γερμανού κίπερ.

Αφού οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις καλύτερες στιγμές τους στο δεύτερο μέρος το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα. Έτσι οι Βαυαροί έμειναν πρώτοι με 60 βαθμούς, όντας 10 μπροστά από την δεύτερη Μπορούσια Ντόρτμουντ, που έχει βέβαια δύο παιχνίδια λιγότερα. Η Χόφενμχαϊμ από την άλλη έμεινε 5η, αλλά έπιασε στους 44 βαθμούς την 4η Φράμπουργκ.

Χόφενχαϊμ (πρ. Σεμπάστιαν Χένες): Μπάουμαν, Πος, Γκρίλιτς, Βογκτ, Καντεράμπεκ (74′ Ακπογκούμα), Ράουμ, Σαμασέκου (61′ Γκέιγκερ), Στίλερ, Μπαουγκάρντνερ (74′ Μπρουν Λάρσεν), Ρουτέρ (46′ Μπεμπού), Κράμαριτς (90+3′ Νταμπούρ)

Μπάγερν Μονάχου (πρ. Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Παβάρντ, Ζίλε, Ερναντέζ, Γκνάμπρι, Κομάν, Κίμιχ, Μουσιάλα (81′ Σάμπιτζερ), Μίλερ (81′ Τσούπο-Μοτίνγκ), Σανέ, Λεβαντόφσκι