Σαμπντόρια - Γιουβέντους 1-3: Δεν μάγεψε αλλά μείωσε στους 4 από την κορυφή

Την ευκαιρία να μειώσει κι άλλο τη διαφορά από τις πιο πάνω θέσεις του βαθμολογικού πίνακα άρπαξε από τα… μαλλιά η Γιουβέντους, η οποία κέρδισε με 3-1 την Σαμπντόρια, εκτός έδρας.

Η «Μεγάλη Κυρία» παρότι δεν έπεισε με την απόδοσή της, έδειξε πως είναι πιο κυνική, καταφέρνοντας να κάνει τις ελάχιστες φάσεις που δημιούργησε γκολ.

Το παιχνίδι έδειχνε από τα πρώτα κιόλας λεπτά πως θα είναι αμφίρροπο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειχνε να μπορεί να ελέγξει την αναμέτρηση.

Παρ’ όλα αυτά, αυτοί που ήταν πιο απειλητικοί, ήταν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι έδειχναν να φτάνουν με μεγαλύτερες αξιώσεις στα καρέ του Σέζνι. Η ομάδα όμως που κατάφερε να σκοράρει, με τη βοήθεια της τύχης βέβαια, ήταν η Γιουβέντους, η οποία είδε σε μια αντεπίθεσή της, τον Γιοσίντα να μην μπορεί να διώξει τη παράλληλη, συρτή, σέντρα του Κουαδράδο και να την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατάφεραν να βρουν την πρώτη τους τελική στο στόχο, από την άσπρη βούλα, με τον Μοράτα, μια τελική την οποία κατάφερε να την κάνει και γκολ, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 2-0.

Ακόμα και μετά το 2-0 η Γιουβέντους δεν έδειχνε να είναι σε θέση να κάνει το δικό της παιχνίδι, παρ’ όλα αυτά, έδειχνε ότι μπορούσε να κρατήσει το σκορ, έχοντας και σε καλή μέρα τον Πολωνό τερματοφύλακα, Βόιτσεχ Σέζνι.

Η Σαμπντόρια πίεσε και έβγαλε αρκετές τελικές προσπάθειες για να μειώσει το σκορ, με μεγαλύτερη, το χαμένο πέναλτι του Καντρέβα στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν και πάλι ο Σέζνι, σταμάτησε τον Μέσο της Σαμπντόρια.

Οι γηπεδούχοι παρ’ όλα αυτά, με την απόδοσή τους έδειχναν να δικαιούνται ένα γκολ, το οποίο αν και αργά, κατάφεραν να βρουν, καθώς στο 84’, ο Σάμπρι με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά και αρκετή δόση τύχης, κατάφερε να κερδίσει τον Σέζνι, μετά από κόντρα, μειώνοντας σε 2-1.

Η χαρά της όμως δεν… κράτησε πολύ καθώς στο 88ο λεπτό, η Γιουβέντους κατάφερε να βρει ένα ακόμη γκολ, το πρώτο σε open play, με τον Μοράτα να σκοράρει με κεφαλιά, μετά από ασίστ του Λοκατέλι, «κλειδώνοντας» το τρίποντο.

Με τη νίκη αυτή η Γιουβέντους έφτασε τους 56 βαθμούς, 4 μακριά από την κορυφή και τη Μίλαν. Από την άλλη η Σαμπντόρια μέτρησε μια ακόμη ήττα, την τρίτη σερί και έτσι παρέμεινε στους 26 βαθμούς και την 16η θέση.

Σαμπντόρια (4-3-1-2): Φάλκον, Μπερσίντσκι, Γιοσίντα, Κόλεϊ, Αουγκέλο, Καντρέβα, Ρίνκον, Θόρσμπι, Σένσι, Καπούτο, Κουαλιαρέλα

Γιουβέντους (4-4-2): Σέζνι, Ντανίλο, Ντε Λιχτ, Ρουγκάνι, Πελεγκρίνι, Κουαδράδο, Λοκατέλι, Αρτούρ, Ραμπιό, Κιν, Μοράτα