Bundesliga: Φράιμπουργκ για… Champions League - Χρυσός Βαθμός στο 90’ για Στουτγκάρδη

Μια απίστευτη νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει η Φράιμπουργκ, η οποία παρότι προηγήθηκε με 2-0, κατάφερε να ισοφαριστεί από την Βόλφσμπουργκ, στο 87ο λεπτό όμως, ο Σλότερμπεκ έβγαλε τα… κάστανα από τη φωτιά και έγραψε το τελικό 3-2 για την ομάδα του.

Ενώ ένα χρυσό βαθμό στη μάχη που κάνει για την παραμονή στην κατηγορία κατάφερε να πάρει η Στουτγκάρδη, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Ουνιόν Βερολίνου, χάρι σε γκολ του Κάλαϊτζιτς στο 90’.

Φράιμπουργκ – Βόλφσμπουργκ 2-1

Ένα πολύ μεγάλο τρίποντο κατάφερε να πάρει η Φράιμπουργκ, η οποία κέρδισε τη Βόλφσμπουργκ με 3-2, με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Γκρίφο με τα δύο του τέρματα και τον Σλότερμπεκ που πέτυχε, στο 87’ το νικητήριο γκολ.

Ο Ιταλός μέσος, κατάφερε να ανοίξει από νωρίς το σκορ, για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 7ο λεπτό έκανε το 1-0. Η Φράιμπουργκ ακόμα και μετά το γκολ της, έδειχνε πως αυτή είναι η ομάδα που θα βρει και το δεύτερο, καθώς ήταν αρκετά πιο απειλητική από τη Βόλφσμπουργκ και κατάφερε καθώς στο 44ο λεπτό και πάλι ο Γκρίφο κατάφερε να κάνει το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα όμως άλλαξαν, καθώς οι φιλοξενούμενοι έδειξαν αρκετά αλλαγμένοι  και στο 52ο λεπτό κατάφεραν να μειώσουν με τον Κρους σε 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι παρότι ο χρόνος έτρεχε συνέχισαν να προσπαθούν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης και δικαιώθηκαν καθώς στο 84ο λεπτό ο Άρνολντ, έκανε το 2-2.

Η χαρά τους όμως… έσβησε γρήγορα, καθώς 3 λεπτά αργότερα ο Σλότερμπεκ έκανε το 3-2 δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του και ένα ακόμη τρίποντο.

Με τη νίκη αυτή οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην 4η θέση και βλέπουν πλέον… Champions League.

Ουνιόν Βερολίνου – Στουτγκάρδη 1-1

Μια μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής τη Λειψία, έχασε η Ουνιόν Βερολίνου, η οποία έμεινε στην ισοπαλία με 1-1, απέναντι στην Στουτγκάρδη.

Οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει να ανοίξουν το σκορ από την άσπρη βούλα, με τον Αγονίγι στο 41ο λεπτό και όλα έδειχναν πως με αυτό το γκολ θα κατάφερναν να πάρουν το τρίποντο και να φτάσουν 1 βαθμό μακριά από την 6η θέση.

Τα πράγματα όμως δεν πήγαν όπως θα το ήθελαν, καθώς στο 90ο λεπτό ο Κάλαϊτζιτς κατάφερε να ισοφαρίσει, δίνοντας ένα πολύ σημαντικό βαθμό στην Στουτγκάρδη.

Με τον βαθμό αυτό η Στουτγκάρδη κατάφερε να πάει στην 16η θέση, 2 βαθμούς πίσω από την Αρμίνια Μπίλεφελντ.