Τρουά - Ναντ 1-0: Γκέλα και χαμένη ευκαιρία για 5αδα

Την ευκαιρία να πατήσει στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, έχασε η Ναντ, η οποία ηττήθηκε από την Τρουά.

Οι φιλοξενούμενοι είδαν τις Λιλ και Στρασβούργο που βρίσκονται από πάνω τους, να γκελάρουν, κάτι που έκανε την αναμέτρηση κόντρα στην Τρουά, μια μεγάλη ευκαιρία για να ανέβουν στην πεντάδα της Ligue 1.

Τα πράγματα όμως δεν πήγαν όπως τα είχαν στο μυαλό τους, καθώς η Τρουά έδειξε από νωρίς το μαχητικό της πνεύμα. Οι γηπεδούχοι παρότι είδαν την κατοχή να μοιράζεται, εκείνοι έδειχναν να ξέρουν τι να κάνουν με το δικό τους ποσοστό, καθώς κατάφεραν να βγάλουν αρκετές τελικές προσπάθειες, σε αντίθεση με τα «καναρίνια».

Η επιθετική πίεση αυτή κατάφερε να φέρει καρπούς, καθώς λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Ούκγμπο εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Χαβαλερίν και έκανε το 1-0 στο 43ο λεπτό, σκορ με το οποίο πήγαν και στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν έτοιμοι να πάρουν περισσότερο χρόνο τη μπάλα στα πόδια τους, κάτι το οποίο και κατάφεραν. Αυτό που δεν κατάφεραν όμως ήταν να κάνουν αυτή την κατοχή φάσεις.

Η Τρουά στο αμυντικό της κομμάτι πήρε άριστα και αφού άντεξε την πίεση των φιλοξενούμενων, κατάφερε να πάρει τη νίκη και ένα σημαντικό τρίποντο για τη σωτηρία της.

Με τους 3 βαθμούς αυτούς, οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 28 σε ισάριθμα παιχνίδια, ανεβαίνοντας στην 15η θέση, ξεπερνώντας την Κλερμόν.