Super League 2 Βόρειος Όμιλος: Με 3αρες πέρασαν Νίκη Βόλου και Αναγέννηση Καρδίτσας - Δύσκολη νίκη για την πρωτοπόρο Βέροια

Μεγάλες νίκες κατάφεραν να πανηγυρίσουν Νίκη Βόλου και Αναγέννηση Καρδίτσας, για την 24η αγωνιστική της Super League, με τις δύο ομάδες να κερδίζουν με τριάρες. Δύσκολο πέρασμα από από τη Λάρισα για τη Βέροια, ενώ στην ισοπαλία έμειναν ΑΕΛ – Απόλλων Πόντου και Αλμωπός Αριδαίας – Καβάλα.

Απόλλων Λάρισας – Βέροια 0-1

Στις νίκες επέστρεψε η πρωτοπόρος του Βόρειου Ομίλου, Βέροια, η οποία παρότι δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στον Απόλλων Λάρισας, κατάφερε να πάρει το τρίποντο χάρι σε γκολ του Πασά, με κεφαλιά, στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με τους 3 πόντους αυτούς η Βέροια έφτασε τους 52 σε 22 συμμετοχές, αυξάνοντας παράλληλα τη διαφορά της από την 2η ΑΕΛ στους 5 βαθμούς.

Απόλλων Λάρισας: Αστράς, Τιμπουέ, Πετράκης, Καλούσης, Σταματής, Καραμόκο, Βίγια, Γιαννίτσης, Λουκάς (33′ λ.τ Λεμάνγκρ), Νούσιος, Κόζνι

Βέροια: Βελλίδης, Μούχαλης, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Παπαχρήστος, Κάτσε, Μούργος, Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης (66′ Καπνίδης), Φοφανά (58′ Πόζογλου), Πασάς

ΑΕΛ – Απόλλων Πόντου 0-0

Στην ισοπαλία έμεινε για δεύτερο σερί παιχνίδι η ΑΕΛ, η οποία δεν μπόρεσε να κάμψει την ανίσταση του 12ου Απόλλων Πόντου, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να συνεχίσουν σε απόσταση… βολής και στους 3 πόντους από την κορυφή.

Με τη γκέλα αυτή η ΑΕΛ έμεινε στους 47 βαθμούς σε 22 παιχνίδια, 5 πίσω από την Βέροια, η οποία κέρδισε τον Απόλλων Λάρισας.

ΑΕΛ: Σουλούκος, Μπέρτος, Μαϊδανός, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Κολομπίνο, Γαρουφαλιάς (46′ Γιάκος), Ραμίρεζ (55′ Κ. Παπαγεωργίου), Κούστα (46′ Όγκμποε), Νικολιάς, Μαυριάς (55′ Γλυνός)

Απόλλων Πόντου: Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Καλαϊτζίδης (67′ Σουντουρά), Ρούνεϊ, Ενομό, Τσιμίκας, Καλογέρης, Κουανκού, Αμαραντίδης, Ιντζίδης, Ελέ

Τρίκαλα – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-3

Την τέταρτη σερί νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει η Αναγέννηση Καρδίτσας, η οποία… σκόρπισε τα Τρίκαλα με 3-0, έχοντας και τρεις διαφορετικούς σκόρερ.

Την αρχή έκανε ο Μπενγκόα στο 15ο λεπτό, ενώ λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους και το 44ο λεπτό, ο Γκίνι… έκλεισε το ημίχρονο στο 0-2. Το τρίτο και τελευταίο τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Λαγός στο 66’, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Οι Καρδιτσιώτες με το τρίποντο αυτό μείωσαν τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στους 4 βαθμούς και εάν κερδίσουν και το εξ’ αναβολής παιχνίδι θα δώσουν μια άλλη… νότα στη μάχη της κορυφής.

Τρίκαλα: Περλιέσι, Σανδραβέλης, Νιάρος (46′ Φουτσίνι), Ριζογιάννης, Ντιαλόσι, Πέλκας (46′ Γκοβίνας), Ιωαννίδης, Μπαξεβάνος, Ελευθεριάδης, Μανίσογλου, Αουντίνο

Νίκη Βόλου – Θεσπρωτός 3-1

Σε ένα παιχνίδι με εκπληκτικό ρυθμό, ειδικά στο πρώτο μέρος, όπου και μπήκαν 4 γκολ, νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Νίκης Βόλου.

Οι Βολιώτες κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ νωρίς στον αγώνα, καθώς στο 17ο λεπτό ο Κουσκουνάς έκανε το 1-0. Η απάντηση του Θεσπρωτού ήταν άμεση, καθώς στο 22’ ο Στέργιου έκανε το 1-1.

Η Νίκη όμως δεν το έβαλε κάτω και με 2 γκολ σε δύο λεπτά, με τους Βλαχομήτρο στο 42’ και τον Αθανασίου στο 44’ πήρε ξανά το προβάδισμα και τελικά και τη νίκη.

Νίκη Βόλου: Μπάγιτς, Κάσσος, Αθανασίου, Ανδρέου, Αλιατίδης, Κυριακίδης, Τσουκαλάς, Βλαχομήτρος, Μιράντα, Γκαρσία, Κουσκουνάς

Θεσπρωτός: Κίναλης, Βασιλάκης, Γώγος, Γκανσιέρ, Ντι Αλέσιο, Στεργίου (58′ Ζιώγας), Ρομέρο (70′ Σαραντίδης), Κωνσταντίνου, Μπονίγια (70′ Ραμίρεζ), Βαταμίδης (58′ Γεωργούλης), Βαλιέντε (46′ Δημήτρουλας)

Αλμωπός Αριδαίας – Καβάλα 1-1

Ένα βαθμό στη μάχη που δίνει για να παραμείνει στην κατηγορία, κατάφερε να πάρει η Καβάλα, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Αλμωπό Αριδαίας.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ από πολύ νωρίς και το 8ο λεπτό με τον Σουλιώτη, οι «αργοναύτες» όμως δεν το έβαλαν κάτω και με γκολ του Καϊουμπί στο 72ο λεπτό έκαναν το 1-1.

Αλμωπός Αριδαίας: Ντόκιτς, Παρασκευάς, Σουλιώτης, Σέχου, Ρουσσάκης, Κέρθι, Τριανταφυλλάκης, Κολλαράς, Γιουκούδης, Ρόβας, Πέττας

Καβάλα: Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Θωμαϊδης, Γροσδάνης, Αρμάλας, Καϊούμπι, Νεντέλκοβιτς, Σταμένκοβιτς, Καραγιάννης, Ρέτσος, Μπελεβώνης