Ligue 1: Καλοβλέπει Champions League το Στρασβούργο - Νέα γκέλα για Λανς

Ligue 1: Καλοβλέπει Champions League το Στρασβούργο – Νέα γκέλα για Λανς για την 28η αγωνιστική της Ligue 1.

Την ξέφρενη πορεία του στο γαλλικό πρωτάθλημα συνεχίζει το Στρασβούργο, το οποίο κατάφερε να κερδίσει και τη Μονακό, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Με νίκες συνέχισαν και η Ρεμς με τη Λοριάν, ενώ η Λανς γκέλαρε κόντρα στη Μετς.

Στρασβούργο – Μονακό 1-0

Επίτελους νίκη για το εκπληκτικό Στρασβούργο, το οποίο, μετά από 3 σερί ισοπαλίες κατάφερε να κερδίσει τη Μονακό, κάνοντας βαθμολογικό άλμα και φτάνοντας τους 47 βαθμούς και την 3η θέση.

Στα της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι έδειξαν να είναι αρκετά πιο επιθετικοί, καταφέρνοντας να βγάλουν αρκετές τελικές προσπάθειες, καταφέρνοντας να βρουν και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, στο 23ο λεπτό με τον Τζίκου, μετά από πάσα του Γκαμεϊρό.

Μετς – Λανς 0-0

Δεύτερο σερί αρνητικό αποτέλεσμα για τη Λανς, η οποία μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στην Μπρεστ, έχασε βαθμούς από μια ακόμη ομάδα που βρίσκεται χαμηλά στην βαθμολογία.

Αυτή τη φορά ήταν η Μετς, η οποία κατάφερε να μην δεχθεί γκολ, αλλά ούτε και να βάλει, καταφέρνοντας να πάρει έναν σημαντικό βαθμό στη μάχη για την παραμονή της.

Ανζέ – Ρεμς 0-1

Μια σημαντική νίκη, ειδικά από τη στιγμή που αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 34’, κατάφερε να πανηγυρίσει η Ρεμς κόντρα στην Ανζέ.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μπουν δυνατά στο ματς και έτσι να ανοίξουν το σκορ, με τον Φλιπς στο 24ο λεπτό κάνοντας το 1-0. Τα πράγματα όμως άλλαξαν, καθώς ο Δώνης 10 λεπτά μετά άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές.

Από εκείνο το σημείο και μετά τα ηνία της αναμέτρησης πήρε η Ανζέ, η οποία προσπάθησε πολύ να βρει το γκολ της ισοφάρισης, βγάζοντας αρκετές τελικές προσπάθειες, χωρίς όμως στο τέλος να καταφέρει να βρει το γκολ.

Κλερμόν – Λοριάν 0-2

Σημαντική νίκη στο ντέρμπι των… τελευταίων θέσεων κατάφερε να πάρει η Λοριάν, η οποία κέρδισε με 2-0, εκτός έδρας, την Κλερμόν.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά ανώτεροι στις τελικές τους προσπάθειες και αυτό ήταν που έκανε και την διαφορά στην αναμέτρηση.

Τα γκολ, τα πέτυχαν οι Κονέ στο 72’ και Πετρότ στο 76’, δίνοντας 3 σημαντικούς βαθμούς στην Λοριάν, η οποία ανέβηκε στους 27 βαθμούς, 1 πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη η Κλερμόν έμεινε στους 28.