Λιόν - Ρεν 2-4: «Σίφουνας» Ρεν πέρασε από τη Λιόν

Λιόν – Ρεν 2-4: Επίδειξη δύναμης, στην κουρασμένη από τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις Λιόν, έκανε η Ρεν παίρνοντας τεράστια νίκη με σκορ 4-2, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Ligue 1…

H απίστευτα φορμαρισμένη Ρεν, φέτος, έχει αποδείξει πως έχει βλέψεις για ταξίδι στ’ αστέρια και το αποδεικνύει στο γαλλικό πρωτάθλημα με τον καλύτερο τρόπο. Αυτή τη φορά, η Ρεν… σκόρπισε τη Λιόν στην έδρα της, με τα τέσσερα τέρματα να μοιάζουν… τιμητικά για τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Ζενεσιό, από την αρχή, έδειξε διάθεση να τελειώσει το παιχνίδι και να προσθέσει ένα ακόμα τρίποντο στη βαθμολογική της συγκομοιδή. Στο 11′ κιόλας, βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μπουριγκό, ενώ δύο λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματά της με τον Σανταμαρία.

Το «χορό» των γκολ στο πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 45’+1 με το γκολ του Μάγιερ, το οποίο έβαλε «ταφόπλακα» στις ελπίδες της Λιόν για να πάρει κάτι από την αναμέτρηση.

Η Ρεν συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στην επανάληψη, πετυχαίνοντας και το τέταρτο τέρμα της με τον Τεριέ, στο 49ο λεπτό της αναμέτρης. Από εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν το πόδι από το γκάζι, με τη Λιόν να το εκμεταλλεύεται και να βρίσκει δύο γκολ, στο 59′ από αυτογκόλ του Τραορέ και στο 82′ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μούσα Ντεμπελέ, για να διαμορφωθεί το τελικό 4-2.

Λιόν: Λόπες, Λουκεμπά, Μέντες (46′ Καντεβέρ), Έμερσον, Ντιμπουά (46′ Γκουστό), Κακιερέ, Εντομπέλε (79′ Ντα Σίλβα), Φεβρ, Εκαμπί (78′ Ρέιν Αντελαϊντ), Πακετά (79′ Αουάρ), Ντεμπελέ

Ρεν: Γκομίς, Ομαρί, Αγκέρντ, Τρουφέρ (77′ Μέλινγκ), Τραορέ, Σανταμαρία, Μαρτίν, Μπουριγκό, Μάγιερ (66′ Τετ), Τεριέ (65′ Ντοκού), Λαμπόρντ (90′ Γκιρασί)