Αλάνιασπορ - Φενερμπαχτσέ 2-5: Πεντάρα η Φενέρ, γκολ ο Πέλκας

Αλάνιασπορ – Φενερμπαχτσέ 2-5: Η Φενερμπαχτσέ πέρασε με πεντάρα από την έδρα της Αλάνιασπορ με τον Δημήτρη Πέλκα να σκοράρει και πλέον πλησιάζει στη δεύτερη θέση του τουρκικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ισμαίλ Καρτάλ συνεχίζει την αντεπίθεσή της παίρνοντας μία ακόμη νίκη, με τον Ντιέγκο Ρόσι να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του στο 24′. Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Μεσούτ Οζίλ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-0 στο 50′, όμως οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια.

Στο 53′ ο Μπίνγκολ έκανε το 2-1 και στο 67′ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-2. Ο Δημήτρης Πέλκας έκανε την είσοδό του στο ματς στο 68′ και από εκείνο το σημείο η Φενέρ άλλαξε πρόσωπο.

Στο 78′ ο Γκιουλέρ έδωσε ξανά προβάδισμα στην Φενερμπαχτσέ, με τον Πέλκα να σκοράρει στο 90ό λεπτό κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του.

Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε με γκολ στις καθυστερήσεις ο Μπερίσα, με την Φενέρ πλέον να πλησιάζει στην δεύτερη θέση, πέντε βαθμούς μακριά από την Κόνιασπορ.