Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Μπόχουμ 2-1: «Σεφτέ» στις εντός έδρας νίκες και δύο «βήματα» πιο κοντά στην Ευρώπη

Η Άιντραχτ επικράτησε της Μπόχουμ 2-1 για την 26η αγωνιστική της Bundesliga, πανηγυρίζοντας την πρώτη της εντός έδρας νίκη για το 2022

Σε τρομερή γκέλα υπέπεσε η Μπόχουμ, η οποία αν και προηγήθηκε «χάρισε» την νίκη στην Άιντραχτ με 2-1 στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής της Bundesliga, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν την πρώτη νίκη για το 2022 εντός έδρας.

Oι φιλοξενούμενοι είχαν μπει πιο δυναμικά στο παιχνίδι και δεν άργησαν να ανοίξουν το σκορ, με τον Πόλτερ μόλις στο 19ο λεπτό μετά από εξαιρετική ενέργεια. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, ωστόσο έδιναν την αίσθηση μιας ομάδας «μπερδεμένης» πηγαίνοντας στα αποδυτήρια δίχως σκορ.

Η Μπόχουμ, έβαλε τα χέρια της και έβγαλε τα μάτια της στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στο 46ο λεπτό, ο Μάσοβιτς πέτυχε ένα – εντυπωσιακό ομολογουμένως- αυτογκόλ, βάζοντας την Άιντραχτ ξανά στο παιχνίδι.

Οι παίκτες του Γκλάσνερ δεν μπορούσαν να μην… εκμεταλλευτούν αυτό το δώρο και στο 52ο λεπτό ο Καμαντά διαμόρωσε το τελικό 2-1, το οποίο «κρατά» ζωντανές τις ελπίδες της Άιντραχτ για την Ευρώπη. Mάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας εντός έδρας για το 2022!