Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-1: «Χαμένοι» και οι δύο στο ντέρμπι της Λεωφόρου

Η καλύτερη φετινή ΑΕΚ σε ντέρμπι έφυγε με το 1-1 από το γήπεδο της Λεωφόρου, έχασε την ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά από τον Άρη, ενώ ο Παναθηναϊκός απώλεσε τη δική του ευκαιρία να πλησιάσει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Με πρόσφατο το ντέρμπι των δύο ομάδων στο ίδιο γήπεδο, για την κανονική περίοδο, το ερώτημα που περιμέναμε να απαντηθεί είναι αν η ΑΕΚ έμαθε από τα λάθη της. Το γρήγορο γκολ του Παναθηναϊκού με τον Αϊτόρ στο 4ο λεπτό, μετά από κάθετη του Γκατσίνοβιτς, έδειξε το αντίθετο. Τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά γιατί στη συνέχεια η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοσή της και έκανε το σκορ να φαίνεται ως μαγική εικόνα.

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε δύο τελικές για να σκοράρει ένα γκολ όταν κατά μέσο όρο θέλει 6, η ΑΕΚ χρειάστηκε να χάσει τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να βρει το γκολ τελικά στο τέλος του πρώτου μέρους με πέναλτι. Αφού πρώτα απείλησε με τον Τσούμπερ πριν το τέρμα του Παναθηναϊκού, στο 2ο λεπτό, στη συνέχεια έχασε κι άλλες ευκαιρίες (με Αραούχο, Άμραμπατ και Μισελέν), αλλά βρήκε την ισοφάριση από το πέναλτι του Άμραμπατ, του καλύτερου παίκτη της στο γήπεδο. Ένα πέναλτι που κέρδισε ο Αραούχο σε ανατροπή του από τον Διούδη.

Η ΑΕΚ πήρε το δίκαιο πριν την ανάπαυλα, βάσει της συνολικής της απόδοσης. Μετά το γκολ είχε το 60% της κατοχής και πατούσε πολύ συχνά στην περιοχή του Παναθηναϊκού, ο οποίος με τον Γκατσίνοβιτς εγκλωβισμένο και τον Παλάσιος επίσης, δεν μπορούσε να απειλήσει στην κόντρα και είχε παθητικό ρόλο.

H AEK συνέχισε με την ίδια φόρα και στο δεύτερο μέρος. Η καλύτερη εφετινή ΑΕΚ σε ντέρμπι δεν άφηνε τον Παναθηναϊκό… να πάρει ανάσα, ήταν συνεχώς στην επίθεση, έβγαζε τρομερή ένταση και με τα στοχευμένα μαρκαρίσματά της σε παίκτες των γηπεδούχων, ήταν απόλυτη κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Γιοβάνοβιτς δεν είδε προκοπή με την αλλαγή του Γκατσίνοβιτς με τον Χατζηγιοβάνη περιμένοντας μήπως και πάρει κάτι από την ταχύτητα των εξτρέμ και έβλεπε την ομάδα του βραχυκυκλωμένη, να έχει παθητικό ρόλο απέναντι στην ανώτερη αντίπαλο. Εξ ου η τριπλή αλλαγή στο 59ο λεπτό με τους Μαουρίτσιο, Βιγιαφάνες και Κώτσιρα να περνάνε στο παιχνίδι, με το κέντρο να αποτελείται πλέον από μία τριάδα που έχει παίξει σε πολλά παιχνίδια εφέτος (Πέρεθ, Μαουρίτσιο, Βιγιαφάνες).

Οι αλλαγές έφεραν ισορροπία και περισσότερη κατοχή στον Παναθηναϊκό, ο οποίος ανέκοψε την ορμή των “κιτρινόμαυρων” και έφερε απειλές για την εστία του Στάνκοβιτς.

Το ντέρμπι είχε έρθει… στα ίσια του, ωστόσο η ΑΕΚ ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις παρά το γεγονός πως δεν είχε πλέον την κυκλοφορία της μπάλας. Ο Παναθηναϊκός, πάντως, είχε μία καλή φάση, μετά από αρκετή ώρα, με τον Παλάσιος να σουτάρει και τον Τάνκοβιτς να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια, στο 84ο λεπτό.

Στα τελευταία λεπτά αμφότερες οι ομάδες, με τις αντοχές που τους είχαν απομείνει, προσπάθησαν για το νικητήριο γκολ, οι μάχες έδωσαν και πήραν, αλλά το 1-1 έγραψε την ιστορία του αθηναϊκού ντέρμπι. Η Ένωση αύξησε τη διαφορά κατά ένα πόντο από τον Άρη που έχασε νωρίτερα στο γήπεδο Καραϊσκάκη, ενώ οι “πράσινοι” έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Σάρλια, Καρλίτος (59′ Βιγιαφάνες), Σάντσες (59′ Κώτσιρας), Ρούμπεν Πέρεθ, Κουρμπέλης (59′ Μαουρίτσιο), Αϊτόρ (90′ Βιτάλ), Γκατσίνοβιτς (46′ Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μισελέν, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμάντι, Σιμόες (87′ Λε Ταλέκ, Χατζισαφί, Μάνταλος (75′ Γέβτιτς), Αμραμπατ (78′ Λιβάι Γκαρσία), Τσούμπερ (87′ Τάνκοβιτς), Αραούχο