Γκρόιτερ Φιρτ - Λειψία 1-6: Έριξε έξι γκολ και πάτησε τετράδα η Λειψία

Γκρόιτερ Φιρτ – Λειψία 1-6: Έριξε έξι γκολ και πάτησε τετράδα η Λειψία απέναντι στην Γκρόιτερ Φιρτ.

Καταιγιστική ήταν η Λειψία απέναντι στην Γκρόιτερ Φιρτ, αφού αν και έμεινε πίσω στο σκορ από το 4′, έκανε την ανατροπή πετυχαίνοντας έξι τέρματα και πάτησε στην τέταρτη θλεση της Bundesliga.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Λέβελινγκ στο 4′, όμως από το 17′ και μετά άρχισε η κατηφόρα. Ο Αντρέ Σίλβα έφερε το παιχνίδι στα ίσια μετά την πάσα του Ανχελίνο, ενώ στο 32′ ο Φόρσμπεργκ έφερε τα πάνω κάτω μετά από ασίστ του Νκουνκού.

Τρία λεπτά αργότερα ο Γάλλος έδωσε νέα ασίστ αυτή τη φορά για τον Λάιμερ και στο 45′ ο Χένρικς έκλεισε το ημίχρονο στο 4-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Σιμακάν μετά από ασίστ του Φόρσμπεργκ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Νκουνκού στο 69′.

Πλέον οι «ταύροι» πάτησαν στην τετράδα και διεκδικούν μια θέση για το Champions League της επόμενης σεζόν.