Μπαρτσελόνα - Οσασούνα 4-0: Μαγική Μπάρτσα εξαφάνισε τους Βάσκους με κορυφαίους τους Ντεμπελέ και Φεράν

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στην la liga, κατάφερε να πανηγυρίσει η Μπαρτσελόνα, με τους «μπλαουγράνα» να κερδίζουν την Ουσασούνα, με χαρακτηριστική ευκολία και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Φεράν Τόρες και Ουσμάν Ντεμπελέ.

Την ανοδική της πορεία έδειξε για μια ακόμη αναμέτρηση, η ομάδα του Τσάβι Ερνάντεθ. Η Μπαρτσελόνα στην αναμέτρηση απέναντι στην Οσασούνα, πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση σε όλους τους τομείς, κυριαρχώντας κατά κράτος των αντιπάλων της.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης η Μπάρτσα έδειχνε πως είχε μπει με σκοπό να… ξεσπάσει μετά την εντός έδρας ισοπαλία, στο Europa League, απέναντι στην Γαλατά.

Οι «μπλαουγράνα» κατάφεραν να γίνουν γρήγορα απειλητικοί με ακρογωνιαίους λίθους των επιθετικών τους προσπαθειών, τους Φεράν Τόρες και Ουσμάν Ντεμπελέ και η πρώτη μεγάλη φάση δεν άργησε να έρθει.

Ο Νίκο έκανε κίνηση στην πλάτη της άμυνας της Οσασούνα και αφού πάτησε περιοχή, δέχθηκε ένα μαρκάρισμα, κάτι που έφερε και το πέναλτι από τον διαιτητή.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φεράν Τόρες, ο οποίος αφού έστειλε τον τερματοφύλακα από την άλλη… έγραψε το 1-0.

Τα πράγματα για την Μπάρτσα έγιναν ακόμα καλύτερα, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να είναι ανώτεροι και μετά από συνεργασίας του Ντεμπελέ με τον Φεράν, ο δεύτερος σκόραρε και δεύτερο τέρμα, κάνοντας το 2-0 στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός συνέχισε να δείχνει ανεβασμένος και κατάφερε 6 λεπτά αργότερα να φτιάξει και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά, μοίρασε καταπληκτική ασίστ στον Ομπαμεγιάνγκ, με τον Γκαμπονέζο να γράφει το όνομά του στη λίστα των σκόρερ και να κάνει το 3-0, μόλις στο 27ο λεπτό.

Ακόμα και μετά τα τρία γκολ, αυτοί που συνέχιζαν να κάνουν κουμάντα ήταν οι γηπεδούχοι. Η Οσασούνα όσο και να προσπαθούσε, δεν μπορούσε να κάνει κάτι και να σταματήσει να είναι παθητική στην αναμέτρηση.

Ακόμα και στο δεύτερο μέρος η Μπάρτσα ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα, ακόμα και εάν προηγούταν με 3-0 καταφέρνοντας μάλιστα να βρει και 4ο γκολ, νωρίς στο δεύτερο 45λεπτο, με τον Πικέ, ένα γκολ το οποίο όμως δεν μέτρησε, καθώς ο Ισπανός ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η καθολική υπεροχή των «μπλαουγράνα» συνεχίστηκε στο παιχνίδι και ότι δεν κατάφερε ο Πικέ, το πέτυχε μια αλλαγή του Τσάβι, ο Ρίκι Πουτς στο 75ο λεπτό. Ο νεαρός Ισπανός μέσος, είδε τον Ντεμπελέ να φτιάχνει με… μαεστρία μια ακόμη φάση, την οποία παρότι δεν κατάφερε να κάνει με την πρώτη γκολ, καθώς το πρώτο σουτ το απέκρουσε ο Ερέρα, ο ίδιος κατάφερε να πάρει και το ριμπάουντ, κάνοντας το 4-0.

Η Οσασούνα παρέμεινε χωρίς σοβαρή τελική προς τον Μαρκ Αντρέ Τερ Στέγκεν, ενώ η Μπάρτσα έδειχνε να θέλει να βάλει και 5ο γκολ, το οποίο παρά τις πολλές τελικές προσπάθειες που κατάφερε να βρει, δεν ήρθε…

Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την Μπάρτσα να ανεβαίνει ξανά στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας και ματς λιγότερο από τους διώκτες της και πλέον ετοιμάζει τα πλάνα της για τον αγώνα της Πέμπτης, στην Τουρκία, απέναντι στην Γαλατά.

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Άλβες, Πικέ, Γκαρθία, Άλμπα, Πέδρι, Μπουσκέτς, Γκάβι, Ντεμπελέ, Τόρες, Ομπαμεγιάνγκ

Οσασούνα (4-3-3): Ερέρα, Βιδάλ, Γκαρθία, Κρουζ, Κοτέ, Μονκαγιόλα, Τόρο, Μαρτίνεθ, Μπενίτο, Γκαρθία, Γκαρθία Κ.