UEFA CONFERENCE LEAGUE: Γκαργκαλατζίδης, ο πρώτος Έλληνας που σκοράρει στη διοργάνωση με γκολ... χρυσάφι

Κομβικός για την έκβαση του παιχνιδιού Σουντόβα – Βαλμιέρα, για το Uefa Conference League, ήταν ο Αλέξανδρος Γκαργκαλατζίδης, πετυχαίνοντας το νικητήριο τέρμα για την ομάδα του, όντας ο πρώτος Έλληνας παίκτης που σκοράρει στο θεσμό.

Ήρωας της τελευταίας στιγμής αποδείχτηκε ο Αλέξανδρος Γκαργκαλατζίδης, καθώς σκόραρε στα… χασομέρια του ματς, χαρίζοντας τη νίκη στη Σούντουβα κόντρα στην Βαλμιέρα για το Uefa Conference League. Έτσι έγινε ο πρώτος Έλληνας που σκοράρει στη διοργάνωση.

Ο επιθετικός, ο οποίος βρίσκεται δανεικός από τον ΟΦΗ στη Σουντόβα, μπήκε ως αλλαγή στο 70ό λεπτό του παιχνιδιού και αποδείχτηκε… άσος στο μανίκι του προπονητή του, καθώς στο 96ο λεπτό κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι και να δώσει στην ομάδα του προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Έτσι, χάρις στο γκολ του Έλληνα παίκτη, η ομάδα της Λιθουανίας επικράτησε με 2-1 της Βαλμιέρα και έχει τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Uefa Conference League.