Λάτσιο - Βενέτσια 1-0: Το πήρε... προσωπικά ο ρέκορντμαν Ιμόμπιλε πριν το ντέρμπι της Ρώμης

Λάτσιο – Βενέτσια 1-0: Το πήρε… προσωπικά ο Ιμόμπιλε. Το ξέσπασμα του Τσίρο Ιμόμπιλε ήταν αρκετό για την Λάτσιο, που επικράτησε 1-0 της Βενέτσια και προσπέρασε τη Ρόμα στην 5η θέση, πριν το μεταξύ τους ντέρμπι την Κυριακή.

Η Λάτσιο τα βρήκε σκούρα για ένα ημίχρονο με την Βενέτσια στο «Ολίμπικο», έως ότου να το πάρει προσωπικά ο Τσίρο Ιμόμπιλε. Ο Ιταλός σκόραρε στο 49′ αλλά το VAR ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ.

Έξι λεπτά αργότερα ο Λουίζ Φελίπε βρέθηκε στην περιοχή και το VAR επενέβη ξανά, με το πέναλτι να δίνει στους «Λατσιάλι». Ο Ιμόμπιλε δεν έχασε την ευκαιρία από τα 11 βήματα και νίκησε τον Μαενπά, με το αποτέλεσμα να μένει απαράλλαχτο ως το φινάλε.

Έτσι η ομάδα του Σάρι έφτασε τους 49 βαθμούς, έναν περισσότερο από τη Ρόμα που είναι η τυπικά γηπεδούχος του ντέρμπι της Κυριακής, με φόντο την 5η θέση και την έξοδο στο Europa League της επόμενης σεζόν!

O δε Ιμόμπιλε έφτασε τα 144 γκολ και ξεπέρασε κατά ένα τον Σίλβιο Πιόλα που ήταν ο πρώτος κανονιέρης της Λάτσιο μέχρι τώρα.