Super League 2: Δεν χάνει την πρωτιά η Βέροια - Πλησιάζει τον υποβιβασμό η Ζάκυνθος

Super League 2: Δεν χάνει την πρωτιά του Βορείου Ομίλου η Βέροια μετά τη νίκη με 2-0 επί του Ολυμπιακού Βόλου, ενώ η Ζάκυνθος έμεινε στο 1-1 με τον ΟΦ Ιεράπετρας και πλησιάζει στον υποβιβασμό.

Η Βέροια πήρε ένα ακόμη τρίποντο και βαδίζει ολοταχώς προς την κατάληψη της πρώτης θέσης του Βορείου Ομίλου, μετά τη νίκη με 2-0 επί του Ολυμπιακού Βόλου.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας αν και αγωνίστηκε με παίκτη παραπάνω από το 53′ τελικά ισοφαρίστηκε και έμεινε στο 1-1 με τον Απόλλων Πόντου.

Τέλος η Ζάκυνθος έμεινε στο 1-1 με τον ΟΦ Ιεράπετρας και πλησιάζει τον υποβιβασμό.

H Bέροια πέρασε με άνεση από την έδρα του Ολυμπιακού Βόλου και πολύ δύσκολα θα χάσει την πρωτιά. Το σκορ άνοιξε στο 20′ ο Πασάς με κεφαλιά, ενώ στο δεύτερο μέρος ο Πευταράκης με σουτ τελείωσε το ματς στο 66′.

Ολυμπιακός Βόλου (Καβακάς): Ξενοδόχοβ, Γραικός, Σκοπελίτης, Φιλίποβιτς, Μαρκοπουλιώτης, Μάγνκα (53′ Ντιαμπί), Κόλα, Κουντουριώτης, Σιαφά, Γκαργκαλιτζίδης (53′ Ντος Σάντος), Βερνάρδος.

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μούχαλης, Πεταυράκης, Δημόπουλος (71′ Μπλέτσας), Μαραγκός, Κάτσε, Μούργος (46′ Ορφανίδης), Γαβριηλίδης, Καπνίδης, Πόζογλου (71′ Φοφανά), Πασάς.

Mε το ισόπαλο 1-1 τελείωσε η αναμέτρηση της Αναγέννησης Καρδίτσας με τον Απόλλωνα Πόντου. Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους ο Λαγός στο 38′ με σουτ, ενώ στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας έμεινε και με δέκα παίκτες στο 53′.

Παρά το γεγονός πως έμεινε με παίκτη λιγότερο κατάφερε να σκοράρει με τον Ρούνεϊ στο 69′ και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας με το τελικό 1-1 να είναι το τελικό σκορ.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Πάτι, Καλαϊτζίδης, Ρούνεϊ, Ενομό, Τσιμίκας (32′ Σουντουρά), Καλογέρης, Κουακού Αμαραντίδης, Ελλέ,

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Γκέκας, Γκόλιας, Κουτρομάνος, Κοτσώνης, Σταμόπουλος, Δημούτσος, Λαγός, Πλέγας, Αθανασιάδης, Μπενγκόα (46′ Γκίνη), Μπραμπίγια.

Η Ζάκυνθος έμεινε πίσω στο σκορ στο 36′ με σουτ του Ντρέξλερ όμως κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπαζάν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο πίεσε για το γκολ της νίκης όμως δεν κατόρθωσε να σκοράρει, με τον 1-1 να μένει ως το τέλος και την Ζάκυνθο πλέον να πλησιάζει στον υποβιβασμό.

Ζάκυνθος (Νόλης): Μπαρμπόπουλος, Καραμί, Οντόνε, Άργκους, Καλλιβωκάς, Κιτόκο, Νικολακόπουλος (68′ Σολ), Σούρμπης (46′ Ντάσης), Εντουάρντο (33′ λ.τ Μπαζάν), Τσιμέλι, Ελ Γκανάσι.

ΟΦ Ιεράπετρας (Βεργέτης): Μανουσάκης, Κάρδαρης, Ζήσης (55′ Μίλερ), Ντι Λορέντζο, Τορίμπιο, Λεμονής, Μεσσιδόρο, Κατάλντι, Νεκούλ, Ντέτλερ, Αντερέγκεν.