Mπράιτον - Τότεναμ 0-2: Αν έχεις τύχη και Κέιν... διάβαινε

Premier League. Mπράιτον – Τότεναμ 0-2: Με τύχη και Κέιν διάβαινε

Η Τότεναμ νίκησε εκτός έδρας την Μπράιτον 2-0 και κράτησε ζωντανές τις ελπίδες της για έξοδο στο Champions League. Ο Χάρι Κέιν έχασε μια απίστευτη ευκαιρία αλλά τη δεύτερη φορά που βρέθηκε απέναντι στον Σάντσεζ δεν αστόχησε. Το πρώτο γκολ του Κουλουσέφσκι είχε μεγάλη δόση τύχης.

Oι φιλοξενούμενοι έχασαν απίστευτη ευκαιρία για να προηγηθούν στο 16΄όταν ο Χάρι Κέιν κέρδισε την μπάλα από τον τερματοφύλακα Σάντσεζ και πλάσαρε στην κενή εστία αλλά αστόχησε!

Το παιχνίδι είχε ένα τρελό ρυθμό με φάσεις μπροστά και στις δυο εστίες αλλά δίχως να χρειαστεί να επέμβουν οι δυο γκολκίπερ ώσπου ήρθε το 36ο λεπτό για να ανοίξει το σκορ η Τότεναμ. Ο Κουλουσέφσκι επιχείρησε το σουτ, η μπάλα άλλαξε πορεία στον Ρομέρο και κατέληξε στα δίχτυα (0-1).

Ο Σουηδός είχε την ευκαιρία να καθαρίσει από το πρώτο ημίχρονο τη νίκη αλλά στο 42΄απέτυχε να νικήσει τον Σάντσεζ στο τετ α τετ και η Μπράιτον έμεινε ζωντανή.

Η Τότεναμ αντιπαρήλθε την πίεση της Μπράιτον στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και βρήκε δεύτερο γκολ με τον Κέιν ο οποίος πλάσαρε ψύχραιμα τον Σάντσεζ (0-2). Η φάση ελέγχθηκε για οφσάιντ στο VAR αλλά ο σκόρερ βρέθηκε σε κανονική θέση.

Με αυτό το γκολ ο Κέιν έφτασε τα 95 εκτός έδρας σε 139 ματς κι έγινε ο αρχισκόρερ της Premier League ξεπερνώντας τον Γουέιν Ρούνι !

H Mπράιτον προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς αλλά η αμυντική οργάνωση των φιλοξενούμενων δεν της το επέτρεψε. Την καλύτερη ευκαιρία της την έχασε στο 78΄με τον Κουκουρέγια.

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Σάντσεθ, Ντάφι, Φέλτμαν (78’Μόντερ), Ντανκ, Κουκουρέγια, Γκρος (78’Λάμπτεϊ), Μαρτς, Μπισουμά (62’Γουέλμπεκ), Μακ Άλιστερ, Τροσάρ, Μοπέ.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Ρομέρο, Ντέιβις, Ντάιερ, Ντόχερτι (79’Έμερσον Ρογιάλ), Μπεντανκούρ, Χόιμπιεργκ, Ρεγκιλόν, Κουλουσέβσκι (92’Μπέργκβαϊν), Σον (79’Μόουρα), Κέιν