Europa League: Πρόκριση με ανατροπή για Μπαρτσελόνα - Άντεξε στην Γερμανία και πέρασε η Αταλάντα

Το εισιτήριο για την επόμενη φάση του UEFA Europa League, κατάφεραν να… τσεκάρουν Μπαρτσελόνα, Ρέιντζερς, Μπράγκα και Αταλάντα, οι οποίες θα περιμένουν να μάθουν ποιες θα είναι και οι άλλες 3 ομάδες που θα πάρουν την πρόκριση για τους «8» της διοργάνωσης.

Στις αμφίρροπες αναμετρήσεις της Βραδιάς, η Μπάρτσα κατάφερε να επιστρέψει από το 1-0 της Γαλατά, πραγματοποιώντας μια γεμάτη εμφάνιση, ενώ η Αταλάντα κατάφερε να μη δεχθεί γκολ, ούτε και να βάλει βέβαια, αλλά σε συνδυασμό με το πρώτο παιχνίδι και τη νίκη με 3-2 στην Ιταλία, απέναντι στη Λεβερκούζεν κατάφερε να προκριθεί.

Στις 2 επόμενες αναμετρήσεις, Ρέιντζερς και Μονακό έδειξαν πως μπορούν να κρατήσουν τις μεγάλες διαφορές του πρώτου αγώνα, αφήνοντας έτσι εκτός συνέχειας τον Ερυθρό Αστέρα και την Μονακό αντίστοιχα.

Γαλατασαράι – Μπαρτσελόνα 1-2

Όλα ανοιχτά ήταν στην αναμέτρηση ανάμεσα στην Γαλατά και την Μπάρτσα, με τις δύο ομάδες να έρχονται από το 0-0 του πρώτου αγώνα στην Ισπανία.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τη μπάλα περισσότερη ώρα στα δικά της πόδια, ήταν η Μπαρτσελόνα. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα που βρήκε το γκολ, ήταν η Γαλατά, η οποία κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Μαρκάο.

Η απάντηση από τους Ισπανούς όμως δεν άργησε να έρθει, καθώς 9 λεπτά μετά την… παγωμάρα, ο Πέδρι με ένα φανταστικό γκολ, κατάφερε να κάνει το 1-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις στο 49ο λεπτό, ο Ομπαμεγιάνγκ  κατάφερε να βρει δίχτυα, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Όσο και εάν προσπάθησαν οι Τούρκοι μετά το 2-1, δεν κατάφεραν να βρουν ένα ακόμη γκολ, το οποίο και θα έστελνε την αναμέτρηση στην παράταση.

Ερυθρός Αστέρας – Ρέιντζερς 2-1

Ένα θαύμα έψαχνε ο Ερυθρός Αστέρας, κόντρα στην Ρέιντζες, καθώς οι Σκωτσέζοι είχαν κερδίσει τον πρώτο αγώνα στην έδρα τους με 3-0.

Οι Σέρβοι ήξεραν πως εάν ήθελαν να έχουν κάποιες ελπίδες θα έπρεπε να βρουν ένα γκολ νωρίς και το κατάφεραν, καθώς μόλις στο 10ο λεπτό ο Ίβανιτς, άνοιξε το σκορ.

Τα όνειρα των γηπεδούχων όμως έσβησαν στην αρχή του δευτέρου μέρους, όταν στο 56ο λεπτό, ο Ράιν Κεντ κατάφερε να βρει το γκολ και να ισοφαρίσει την αναμέτρηση σε 1-1, κάνοντας τους γηπεδούχους να θέλουν και πάλι 3 γκολ, για να πάνε το ματς στην παράταση.

Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά τα πράγματα για τον Ερυθρό δυσκόλεψαν ιδιαίτερα, κάτι που έδειξαν να καταλαβαίνουν και οι ίδιοι οι παίκτες, ρίχνοντας ρυθμό, καταφέρνοντας πάντως να πάρουν ξανά το προβάδισμα στο 90+5′ με τον πρώην επιθετικό του Ολυμπιακού, Μπεν, από τα 11 βήματα.

Μονακό – Μπράγκα 1-1

Τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση, της Μονακό με την Μπράγκα, είχαν οι Πορτογάλοι, οι οποίοι ερχόντουσαν με ένα αβαντάζ 2 τερμάτων, μετά το 2-0 στην Πορτογαλία.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο απλά για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 20ο λεπτό, ο Ρουίθ κατάφερε να ανοίξει το σκορ, κάνοντας το 1-0 και δίνοντας αέρα 3 γκολ στην ομάδα του.

Το μόνο που κατάφεραν οι Γάλλοι, οι οποίοι δεν παράτησαν λεπτό το παιχνίδι και προσπάθησαν μέχρι και το τέλος να ψάξουν ένα θαύμα, ήταν να ισοφαρίσουν σε 1-1 στο 90’ με τον Ντισασί.

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Αταλάντα 0-1

Ένα από τα πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια της βραδιάς, ήταν αυτό ανάμεσα σε Μπάγερ Λεβερκούζεν και Αταλάντα, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα ισχνό προβάδισμα μετά και το 3-2 της πρώτης αναμέτρησης.

Όπως και στον πρώτο αγώνα, έτσι και σε αυτόν στην Γερμανία οι τελικές προσπάθειες ήταν και πάλι πολλές το γκολ όμως δεν ερχόταν, κάτι που έφερε και την «λευκή» ισοπαλία στο ημίχρονο.

Στους ίδιους ρυθμούς κινήθηκε και το δεύτερο μέρος, τόσο οι γηπεδούχοι, οι οποίοι ήθελαν γκολ για να πάνε το ματς στην παράταση, όσο και οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι γνώριζαν πως το 3-2 του πρώτου αγώνα παραμένει εύθραυστο έψαξαν για ένα γκολ, το οποίο δεν έλεγε να έρθει.

Μέχρι και το 90+1’ όπου ο Μπογκά κλείδωσε την πρόκριση για την Αταλάντα όταν και έκανε το 1-0.