Έβερτον - Νιουκάστλ 1-0: Φιλι-ζωής για τα «ζαχαρωτά» από τον Αϊβόμπι στο 95'

Μία απίθανη νίκη πήρε η Έβερτον στο 95′ κόντρα στην Νιουκάστλ με 1-0 χάρη σε γκολ του Αϊβόμπι κι ενώ μάλιστα έπαιζε με δέκα παίκτες σε εξ’ αναβολής αγώνα για την 20η αγωνιστική της Premier League. Τα «ζαχαρωτά» επέστρεψαν έτσι στις νίκες μετά από τέσσερις σερί ήττες.

Το πρώτο ημίχρονο μπορεί να μην είχε γκολ και ιδιαίτερες φάσεις, ωστόσο έχει εξαιρετικό ρυθμό με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω. Η Νιουκάστλ ήταν εκείνη που είχε το πάνω χέρι έχοντας τόσο την κατοχή όσο και περισσότερες ευκαιρίες από την Έβερτον, όμως οι παίκτες έπαιρναν λάθος αποφάσεις όταν ερχόταν η ώρα της τελικής επιλογής στις φάσεις.

Οι παίκτες των «ζαχαρωτών» είχαν το πάθος, όμως φαινόταν πως είναι ένα κλικ κάτω σαν ομάδα από τις «καρακάξες».

Στο δεύτερο μέρος το θέαμα ήταν χειρότερο και σ’ αυτό συνέβαλε και η διακοπή του 48ου λεπτού μετά την είσοδο του οπαδού που δέθηκε στο δοκάρι.

Η Έβερτον πήρε τα… πάνω της, αλλά η αποβολή του Άλαν της έκοψε τα «φτερά»

Η πρώτη σημαντική ευκαιρία ήρθε στο 70ο λεπτό από την Νιουκάστλ, όταν ο Γκιμαράες έπιασε το πλασέ στην κίνηση μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Μπέγκοβιτς έκανε μία εκπληκτική επέμβαση.

Η Έβερτον απάντησε στο 73ο λεπτό, όταν ο Γκόρντον έκανε την σέντρα, αλλά η προβολή του Γκρέι δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Ντουμπράβκα. Τα «ζαχαρωτά» είχαν ακόμα 1-2 καλές στιγμές, όμως δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν την εστία του Ντουμπράβκα.

Τον καλό ρυθμό που βρήκε η Έβερτον ήρθε να διακόψει η αποβολή του Άλαν στο 84ο λεπτό μετά από δολοφονικό μαρκάρισμα στον αστράγαλο του Σεν-Μαξιμέν, ο οποίος άφησε έτσι με δέκα παίκτες την ομάδα του.

Κάπου εκεί το ματς τελείωσε ουσιαστικά, αφού ο Λάμπαρντ έβγαλε τον Ριτσάρλισον κι έβαλε τον Αντρέ Γκόμες για να κλείσει το κενό που δημιουργήθηκε στο κέντρο του κάνοντας ουσιαστικά πιο αμυντική τη διάταξή του και φροντίζοντας απλώς να μην δεχθεί κάποιο τέρμα.

H Νιουκάστλ άδραξε την ευκαιρία και έκλεισε στα καρέ τους τα «ζαχαρωτά» για το υπόλοιπο του αγώνα και τα 14′ των καθυστερήσεων, χωρίς όμως να κατορθώσει να  βρει κάποιο γκολ από τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Ο Αϊβόντι σκόραρε και χάρισε νίκη-χρυσάφι στην Έβερτον

Κόντρα στην ροή του αγώνα εκείνη τη στιγμή ο Αϊβόμπι και ο Κάλβερτ-Λιούιν έβγαλαν την ομάδα στην κόντρα κάνοντας το 1-2 με τον πρώτο να τελειώνει ιδανικά τη φάση για το 1-0 προκαλώντας μία έκρηξη συναισθημάτων στο «Γούντισον Παρκ».

Οι «καρακάξες» δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 1-0. Αυτή η νίκη έφερε την Έβερτον στους τρεις βαθμούς μακριά από την επικίνδυνη ζώνη και την Γουότφορντ, με τα «ζαχαρωτά» να έχουν και δύο παιχνίδια λιγότερα από τις «σφήκες». Η Νιουκάστλ παρέμεινε στην 14η θέση με 31 βαθμούς φτάνοντας τις δύο σερί ήττες.

Έβερτον (πρ. Φρανκ Λάμπαρντ): Μπέγκοβιτς, Χόλγκεϊτ, Κιν, Κόουλμαν, Γκόντφρεϊ, Ντουκουρέ, Άλαν, Γκόρντον, Αϊβόμπι, Γκρέι (74′ Κάλβερτ-Λιούιν), Ριτσάρλισον (87′ Αντρέ Γκόμες)

Νιουκάστλ (πρ. Έντι Χάου): Ντουμπράβκα, Μπερν, Σαρ, Κραφτ, Τάργκετ, Γουίλοκ, Γκιμαράες, Ζοέλιντον, Αλμιρόν (71′ Σεν-Μαξιμέν), Φρέιζερ (85′ Μέρφι), Γουντ