Σασουόλο - Σπέτσια 4-1: Ο Κυριακόπουλος είχε... Μπεράρντι και κέρδισε τον Νικολάου

Η Σασουόλο επικράτησε με 4-1 της Σπέτσια και επέστρεψε στις νίκες σε αγώνα για την 30η αγωνιστική της Serie A. Οι «νεροβέρντι» έφτασαν έτσι στο -6 από την πρώτη εξάδα συνεχίζοντας την προσπάθειά τους να καταλάβουν μία από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Ο Μπεράρντι έδωσε προβάδισμα, ο Βέρντε απάντησε με γκολ… ποίημα

Η Σασουόλο ήταν η ομάδα που ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την μπάλα στα πόδια της και προσπαθώντας να βρει τις λύσεις απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα της Σπέτσια. Αυτή ήρθε μέσω ενός πέναλτι που έκανε ο Κοβαλένκο στον Φρατέζι και μετέτρεψε σε γκολ ο Ντομένικο Μπεράρντι στο 16ο λεπτό.

Το τέρμα αυτό έδιωξε το άγχος από τα πόδια των γηπεδούχων που διαχειρίστηκαν με πολύ μεγαλύτερη άνεση το παιχνίδι, αλλά χωρίς να ψάχνουν ένα δεύτερο γκολ με την ίδια ζέση. Το ποδόσφαιρο όμως δεν συγχωρεί εφησυχασμούς και γι’ αυτό η Σπέτσια κατόρθωσε να βρει κι εκείνη γκολ, παρ’ ότι δημιούργησε μόλις δύο φάσεις στο πρώτο μέρος. Η ποιότητα του Ντανιέλε Βέρντε μίλησε, αφού ο Ιταλός εξτρέμ βρέθησε στην μεγάλη περιοχή των «νεροβέρντι» κι έπιασε ένα υπέροχο πλασέ αφήνοντας άγαλμα τον Προβεδέλ για το 1-1.

Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους με τον Μπεράρντι να σκοράρει τρία λεπτά μόλις μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους για το 2-1 νικώντας τον Προβεδέλ σε τετ α τετ.

Το νέο αυτό προβάδισμα έκανε την Σασουόλο να συνεχίσει παίζοντας όπως και μετά το 1-0 αγνοώντας την τιμωρία την οποία είχε υποστεί. Όμως, αυτή τη φορά οι «νεροβέρντι», παρ’ ότι έριξαν τον ρυθμό, κατόρθωσαν να βρουν όχι μόνο ένα τρίτο, αλλά κι ένα τέταρτο τέρμα, πρώτα με τον Αϊχάν στο 78ο λεπτό κι έπειτα με τον Σκαμάκα στο 81ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Κάπως έτσι το παιχνίδι έλαβε τέλος πριν την ώρα του και η Σασουόλο πήρε την νίκη απέναντι στην Σπέτσια με 4-1.

Η νίκη αυτή έφερε την Σασουόλο στην 9η θέση με 43 βαθμούς και σε απόσταση πέντε βαθμών από την πρώτη εξάδα, που οδηγεί στην Ευρώπη ενώ η Σπέτσια έμεινε 15η με 29 βαθμούς.

Βασικοί αγωνίστηκαν τόσο ο Γιώργος Κυριακόπουλος της Σασουόλο όσο και ο Δημήτρης Νικολάου της Σπέτσια.

Σασουόλο (πρ. Αλέσιο Ντιονίσι): Κονσίγκλι, Αϊχάν, Φεράρι, Μούλντουρ, Κυριακόπουλος, Φρατέζι (85′ Μαγκνιανέλι), Λοπέζ, Ματέους Ενρίκε (84′ Χαρούι), Μπεράρντι (90′ Σεϊντέ), Τραορέ (90′ Οντέι), Ντεφρέλ (68′ Σκαμάτσα)

Σπέτσια (πρ. Μότα): Προβεδέλ, Έρλιτς, Νικολάου, Αμιάν, Ρέκα, Μαγκιόρε, Κιβιόρ, Μπαστόνι, Βέρντε (74′ Αγκουντέλο), Κοβαλένκο, Γκιασί (74′ Μανάι)