Aθλέτικ Μπιλμπάο - Χετάφε 1-1: «Φρένο» του Σόρια στα «λιοντάρια»

Αθλέτικ Μπιλμπάο και Χετάφε μοιράστηκαν από έναν βαθμό, αφού το ματς για την 29η αγωνιστική της La Liga έληξε ισόπαλο 1-1

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στην Χετάφε, με τις ομάδες να μένουν ισόπαλες 1-1 και να μοιράζονται από έναν βαθμό στην 29η αγωνιστική της La Liga.

Γκολ με το… καλημέρα είχε η αναμέτρηση, αφού μόλις στο 3ο λεπτό η Χετάφε άνοιξε το σκορ. Ο Ουνάλ δέχτηκε μία πάσα ακριβείας και με μία εντυπωσιακή κεφαλιά από το κέντρο της περιοχής έστειλε την μπάλα στη δεξιά πλευρά της εστίας για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι ωστόσο ήταν ανώτεροι σε ολόκληρη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και αναζητούσαν τη ισοφάριση. Στο 26ο λεπτό, ο Άλβαρες, μετά από εκτέλεση φάουλ, πήρε την μπάλα και δοκίμασε κεφαλιά, η οποία αν και ήταν εξαιρετική, αποκρούστηκε εύκολα από τον Σόρια.

Τα «λιοντάρια» έδειξαν τα δόντια τους

Ο επιμένων ωστόσο νικά και μόλις τρία λεπτά αργότερα, η Μπιλμπάο έκανε το 1-1, όταν ο Μπερτσίτσε βρήκε χώρο στην περιοχή και με εύστοχο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Τα «λιοντάρια» ήταν το αφεντικό του αγώνα και στο 35ο λεπτό, ο Γουίλιαμς έφτασε πολύ κοντά στο 2-1, με τον Σόρια όμως να διώχνει με δυσκολία.

Deja vu έζησε η Μπιλμπάο λίγο πριν το ημίχρονο, με τον Βίβιαν να «σπαταλά» μία καλή ευκαιρία όταν μετά από σέντρα ακιβείας, έκανε ένα άτσαλο σουτ πάνω από το δεξί δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυναμικά και αν και πήραν το προβάδισμα, το VAR τους… έκοψε την χαρά. Ο Ολιβέρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ένα οφσάιντ στην αρχή της φάσης είχε ως αποτέλεσμα να μην μετρήσει το γκολ.

Φουλ του… VAR

Μία ακόμη επίμαχη φάση ήρθε στο 62ο λεπτό, όταν ο Κουένκα έκανε ένα «δολοφονικό» μαρκάρισμα με την Μπιλμπάο να ζητά πέναλτι και τον ρέφερι να δίνει μοναχά φάουλ. Ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR και εν τέλει έδειξε κόκκινη κάρτα, αφήνοντας την Χετάφε με δέκα παίκτες, χωρίς ωστόσο να αλλάζει την απόφασή του για το πέναλτι.

Η Μπιλμπάο επέλεξε πιο επιθετικό παιχνίδι το τελευταίο εικοσάλεπτο, με τον Γουίλιαμς να αφήνει ανεκμετάλλευτη τρομερή ευκαιρία στο 70′, όταν δεν υπολόγισε καλά και το σουτ του κατέληξε στην αγκαλιά του αντίπαλου κίπερ. Λίγο πριν την λήξη, ο συνήθης ύποπτος, Βίβιαν δοκίμασε εξαιρετική κεφαλιά προς το δεξί δοκάρι, με τον Σόρια να λέει ξανά «όχι».