ΠΑΟΚ: Ξεκίνημα με νίκη επί του Βόλου

Δυο ενδεκάδες από τον Ραζβάν Λουτσέσκου, σταδιακές αλλαγές από τον Βόλο

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Βόλου με 3-1 στο πρώτο φιλικό της επιστροφής του Ραζβάν Λουτσέσκου στον «ασπρόμαυρο» πάγκο. Ο Ρουμάνος τεχνικός επέλεξε ένα σχήμα 4-2-3-1 χρησιμοποιώντας δυο διαφορετικές ενδεκάδες σε κάθε ημίχρονο, με τους Λάμπρου, Λύρατζη και Γκορτεζιάνι να ξεκινούν στην αναμέτρηση. Στον αντίποδα, η ομάδα του Βόλου μπήκε… δυναμικά στην αναμέτρηση, πιέζοντας ψηλά στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας έτσι προβλήματα στην ανάπτυξη των γηπεδούχων.

Προηγήθηκε ο Βόλος, απάντησε άμεσα ο ΠΑΟΚ

Στο 39’ ο Βόλος βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα από στατική φάση. Ο Μπαριέντος εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Βαν Βερτ να παίρνει την κεφαλιά και να νικά τον Ζίφκοβιτς για το 1-0 των φιλοξενούμενων. Ο ΠΑΟΚ απάντησε δυο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους όταν ο Ζίφκοβιτς κινήθηκε από τα δεξιά, έβγαλε ωραία μπαλιά στον χώρο, με τον Γκορντεζιάνι να ολοκληρώνει με πολύ ωραίο τρόπο και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου.

Ξεκίνημα με «ρουκέτα» Εσίτι

Οι έντεκα αλλαγές που πραγματοποίησε ο Λουτσέσκου στην ανάπαυλα μπήκαν… φορτσάτοι, καθώς στη συμπλήρωση ενός λεπτού στο δεύτερο μέρος, ο Δικέφαλος του Βορρά βρήκε δίχτυα. Ο Λούκας Τέιλορ πραγματοποίησε την… κούρσα από τα δεξιά, πάτησε περιοχή, «έσπασε» στον Εσίτι, με το Νιγηριανό να σουτάρει δυνατά και να «γράφει» το 2-1. Ο ΠΑΟΚ, λίγο πριν το τέλος του αγώνα βρήκε και εκείνος γκολ από στατική φάση, με τον Μιχαηλίδη να κάνει το τελικό 3-1 με κεφαλιά μετά από κόρνερ.

ΠΑΟΚ: Ζίφκοβιτς (45’ Πασχαλάκης), Λύρατζης (45’ Τέιλορ), Κρέσπο (45’ Μιχαηλίδης), Μιχάι (45’ Βαρέλα), Ροντρίγκο (45’ Βιεϊρίνια), Σβαμπ (45’ Νινούα), Τσιγγάρας (45’ Εσίτι), Α. Ζίφκοβιτς(45’ Μουργκ), Λάμπρου (45’ Ουάρντα), Τζόλης (45’ Βρακάς), Γκορτεζίανι (45’ Κούτσιας).

Βόλος: Κλέιμαν (Παπαδόπουλος, Κότνικ), Λεβέντ, Πουρίτα, Ρομέρο, Φεράρι, Γκρίλο, Τσοκάνης, Μπαριέντος (Λογαράς), Μπαρτόλο (Φουρίκης), Φαν Βέερτ (Ροσέρο) και Βοϊτκόφσκι.