Νάπολι - Ουντινέζε 2-1: Με αύρα Μαραντόνα ακολουθεί κατά πόδας τη Μίλαν

Νάπολι – Ουντινέζε 2-1: Νίκη, που τη φέρνει σε ισοβαθμία με τη Μίλαν στην κορυφή της βαθμολογίας, πήρε η Νάπολι κόντρα στην Ουντινέζε με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Serie A…

Η Νάπολι, φέτος, δείχνει ικανή και θέλει να κυνηγήσει μέχρι τέλους τη διεκδήκηση του τίτλου στο ιταλικό πρωτάθλημα. Οι Ναπολιτάνοι, σήμερα, με πολύ καλή εμφάνιση πήραν τη νίκη κόντρα στην Ουντινέζε με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Όπως προαναφέραμε η Νάπολι βρέθηκε πίσω στο σκορ, μόλις στο 22′, χάρις σε γκολ του Ντεουλοφέου ο οποίος με πολύ ωραίο πλασέ, εκτός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Οσπίνα, βάζοντας σε περιπέτειες του γηπεδούχους. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε το σκορ, όσο κι αν οι παίκτες του Λουτσιάνο Σπαλέτι προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης.

Στην επανάληψη, η γηπεδούχος Νάπολι μπήκε πολύ δυνατά, και πριν τη συμπλήρωση των 10 λεπτών (52′) στο δεύτεο μέρος ισοφάρισαν με τον Οσιμέν. Το πρώτο τέρμα των Ναπολιτάνων, δεν άργησε να το διαδεχθεί και το δεύτερο με τον Οσιμέν, ξανά, να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Από την ολοκλήρωση της ανατροπής, η μόνη ομάδα που κυνήγησε το γκολ ήταν η Νάπολι, η οποία θέλησε να διευρύνει κι άλλο το υπερ της σκορ. Μάλιστα, ακόμα δύο φορές βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ ισάριθμες φορές είδε το linesman να της ακυρώνει το γκολ.

Η λήξη της αναμέτρησης βρήκε τη Νάπολι νικήτρια με σκορ 2-1, με την Ουντινέζε να χάνει κάθε ελπίδα για ισοφάριση στο 83ο λεπτό, όταν έμεινε με παίκτη λιγότερο μετά την αποβολή του Πάμπλο Μάρι.

Νάπολι: Οσπίνα, Κουλιμπαλί, Ραχμάνι, Ρούι, Ντι Λορέντζο (78′ Ζανιόλι), Ρουίθ (46′ Μέρτενς), Λομπότκα, Ανγκουίσα, Ινσίνιε (88′ Έλμας), Οσιμέν, Πολιτάνο (70′ Ζιελίνσκι)

Ουντινέζε: Σιλβέστρι, Μπεκάο, Μάρι, Ζέγκελαρ, Μολίνα (76′ Σόπι), Περέιρα (88′ Χαγιάλο), Γουάλας, Μακένγκο (76′ Σάμαρντιτς), Ουντότζι, Μπέτο (68′ Πουσέτο), Ντεουλοφέου