Bundesliga: Η απίστευτη Μάιντζ… πάτησε την Αρμίνια - Επιστροφή στις νίκες για Χέρτα Βερολίνου

Bundesliga: Η απίστευτή Μάιντζ… πάτησε την Αρμίνια – Επιστροφή στις νίκες για Χέρτα Βερολίνου

Χαμός γίνεται στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα της Bundesliga, μετά και τα τελευταία αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής. Χέρτα Βερολίνου και Στουτγκάρδη κατάφεραν να πάρουν σημαντικές νίκες, φτάνοντας στους 26 βαθμούς όσους έχει και η Άουγκσμπουργκ, με τις 3 αυτές ομάδες να ισοβαθμούν στην 16η θέση.

Γκρόιτερ Φιρτ – Φράιμπουργκ 0-0

Παρότι τα περισσότερα παιχνίδια της πρώτης ημέρας της 27ης αγωνιστικής της Bundesliga ήταν γεμάτα γκολ, η Γκρόιτερ Φιρτ με την – Φράιμπουργκ έμειναν στη «λευκή» ισοπαλία.

Οι γηπεδούχοι ναι μεν πήραν έναν σημαντικό βαθμό στη δύσκολη μάχη που δίνουν για να αποφύγουν τον υποβιβασμό, παρ’ όλα αυτά, θα χρειαστούν κάτι παραπάνω από τις ισοπαλίες εάν θέλουν να σώσουν την κατηγορία, καθώς έχουν αρχίσει να ξεφεύγουν οι ομάδες στις πιο πάνω θέσεις.

Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη παρότι ήταν σαφώς καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, δεν κατάφεραν να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε τους 3 βαθμούς, χάνοντας έτσι ένα μια σημαντική ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά από την 5η Λειψία και παράλληλα να ανέβαινε στην 3η θέση.

Μάιντζ – Αρμίνια Μπίλεφελντ 4-0

Μια εκπληκτική Μάιντζ κατάφερε να κερδίσει με χαρακτηριστική ευκολία, αλλά και με τη βοήθεια της άσπρης βούλας, την Αρμίνια Μπίλεφελντ, με 4-0. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν στο σκορ με τον Μπουρκάρντ μόλις στο 1ο λεπτό, βάζοντας την ομάδα του από νωρίς σε θέση οδηγού.

Παρότι η Μάιντζ συνέχισε να παίζει πολύ καλά δεν κατάφερε να βρει δεύτερο γκολ στο πρώτο μέρος, με τη λύση όμως να δίνεται στο δεύτερο από τα 11 βήματα, τα οποία οι γηπεδούχοι… επισκέφθηκαν 3 φορές. Πρώτα στο 65’ ο Νιακατέ έκανε το 2-0, στο 75’ ο Μπουρκάρντ και πάλι έκανε το 3-0 και στο 79’ ο Ινγκβάρτσεν έκανε το τελικό 4-0.

Στουτγκάρδη – Άουγκσμπουργκ 3-2

Μια εκπληκτική ανατροπή κατάφερε να πετύχει 9 η Στουτγκάρδη, η οποία παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 στο τέλος του πρώτου μέρους, κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη για την παραμονή. Οι δύο ομάδες βρίσκονται στην επικίνδυνη ζώνη, καθώς ισοβαθμούν στην 16η θέση.

Το ξεκίνημα ήταν πολύ καλό για την Άουγκσμπουργκ, καθώς μόλις στο 6’ ο Χαν έκανε το 1-0 και παρότι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 44’ με τον Αντόν, η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση, με τον Γκρέγκοριτς να κάνει το 2-1 στο 45+1’.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα όμως άλλαξαν. Η Στουτγκάρδη κατάφερε να ισοφαρίσει στο 79ο λεπτό με τον Μαρμούς και 6 λεπτά αργότερα κατάφερε να πετύχει μια μεγάλη ανατοπή με τον Τιάγκο, να κάνει το 3-2.

Χέρτα Βερολίνου – Χόφενχαϊμ 1-0

Νίκη… Ευρώπης κατάφερε να πάρει η Χέρτα Βερολίνου, κόντρα στην Χόφενχαϊμ, την οποίο και κέρδισε με 3-0.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην είχαν την κατοχή, είχαν όμως τα γκολ και τις τελικές. Την αρχή έκανε ο Σταρκ στο 39ο λεπτό, ενώ στο δεύτερο μέρος, ο Μπελφοντί στο 63’ και ο Τουσάρ στο 74’ έγραψαν το τελικό 3-0.