Έλτσε - Βαλένθια 0-1: Την «λύτρωσε» ξανά ο Γκουέδες

Η Βαλένθια επικράτησε 0-1 της Έλτσε για την 29η αγωνιστική της La Liga, χάρη στο γκολ του Γκουέδες

Η Βαλένθια αν και με δυσκολία, πήρε την νίκη κόντρα στην Έλτσε, όπου επικράτησε 1-0 εκτός έδρας για την 29η αγωνιστική της La Liga.

Μετά την ισοπαλία με την Χετάφε, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα αν και το εμπόδιο της Έλετσε τους δυσκόλεψε αρκετά. Το πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες αναζητούσαν ένα τέρμα, ωστόσο δεν μπορούσαν να ολοκληρώσουν την προσπάθειά τους. Εξαίρεση αποτελεί η μοναδική ευκαιρία του Γκουέδες στο 40ο λεπτό, ο οποίος με ωραίο πλάσε έφτασε πολύ κοντά στο 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμούς, με την Βαλένθια ωστόσο να είναι εκείνη που κατάφερε να ανοίξε το σκορ. Για ακόμη μία φορά, ο συνήθης ύποπτος, Γκουέδες , αποφάσισε να ολοκληρώσει ό,τι δεν κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο. Στο 50ο λεπτό, ο Πορτογάλος επιθετικός με εξαιρετική ενέργεια έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Η Έλτσε αν και προσπάθησε να αντιδράσει και να κάνει την ισοφάριση, δεν τα κατάφερε. Ωστόσο, αξίζει να σημειωθεί ότι υπήρξε δύσκολος αντίπαλος για την Βαλένθια, η οποία όμως έφυγε με τους τρεις βαθμούς.